نحوه محاسبه متراژ رنگ آمیزی ساختمان قطعا به اندازه یک مسئله فیزیک کار پیچیده‌ای نیست، اما برای کسی که بار اول است می‌خواهد خودش دست به کار نقاشی ساختمان شود، رنگ بخرد و خانه‌اش را رنگ آمیزی کند، احتمالا کار سخت و غریبی خواهد بود. اگر از کسانی که در میانه کار نقاشی، رنگ کم آورده و مجبور شده‌اند کار را نصفه و نیمه رها کنند و سراغ خریدن رنگ بروند بپرسید، قطعا به شما خواهند گفت که آموختن نحوه محاسبه مقدار رنگ قبل از خرید را جدی بگیرید. از طرفی زیاد آمدن رنگ هم اتفاق خوشایندی نیست و حسرت هدر رفتنِ چند قوطی رنگ خوش کیفیت را روی دلتان خواهد گذاشت. با استادکار همراه باشید.

بنابراین اگر در آینده قرار است پروژه رنگ آمیزی در خانه یا محل کارتان داشته باشید، حتما این مطلب را بخوانید و با نحوه صحیح محاسبه متراژ رنگ ساختمان آشنا شوید.

چطور حد و حدود هزینه پروژه رنگ آمیزی خانگی‌ام را محاسبه کنم؟

چه بخواهید خودتان خانه‌تان را رنگ آمیزی کنید و چه بخواهید این کار را به یک نقاش متخصص بسپارید، باید درک درستی از عوامل موثر در محاسبه متراژ رنگ آمیزی ساختمان داشته باشید.

هزینه تقریبی رنگ آمیزی معمولا بر اساس هزینه رنگ، سایر لوازم مورد نیاز (مثل غلتک، قلم مو، سینی رنگ و …) و هزینه دستمزد افراد متخصص تخمین زده می‌شود. اگر خانه شما بزرگ باشد و نیاز به کمک بیشتر از یک فرد متخصص باشد، طبیعتا هزینه هم بیشتر خواهد بود. اما اگر قرار باشد خودتان این کار را انجام دهید، تنها هزینه کار، همان هزینه رنگ و وسایل خواهد بود و البته انرژی و زمانی که شما برای این کار می‌گذارید. البته برای آگاهی از قیمت نقاشی ساختمان نیز می توانید لیست قیمت این خدمات را در سایت استادکار مشاهده کنید.

عواملی مثل هزینه رنگ و سایر لوازم مورد نیاز (مثل غلتک، قلم مو، سینی رنگ و ...) و هزینه دستمزد افراد متخصص در تعیین هزینه نهایی رنگ آمیزی ساختمان موثر خواهند بود.
عواملی مثل هزینه رنگ و سایر لوازم مورد نیاز (مثل غلتک، قلم مو، سینی رنگ و …) و هزینه دستمزد افراد متخصص در تعیین هزینه نهایی رنگ آمیزی ساختمان موثر خواهند بود.

نحوه محاسبه مقدار رنگ

 • اولین قدم نحوه محاسبه مقدار رنگ مورد نیاز، محاسبه مساحت سطحی است که قرار است رنگ آمیزی شود. این مساحت ممکن است دیوار باشد، یا سقف و یا درب اتاق. محاسبه متر مربع دیوار کاری نسبتا راحت است و تنها قسمت سخت کار اینجاست که باید تمام دقت‌ خود را به خرج دهید و هیچ سطحی را از قلم نیندازید. برای محاسبه متراژ رنگ ساختمان به یک متر، مداد و دفترچه یادداشت نیاز دارید.
 • سعی کنید تصویری کلی از نقشه اتاق، داخل دفترچه بکشید. می‌توانید نقشه هر اتاق را جداگانه بکشید. جای پنجره‌ها و درها را کامل روی تصویر مشخص کنید. سپس عرض و ارتفاع هر دیوار را با متر اندازه بگیرید و در نقشه بنویسید.
 • سپس طول و عرض همه درها و پنجره‌ها (و هر قسمت دیگری که نباید رنگ شود) را اندازه بگیرید و این اندازه‌ها را هم یادداشت کنید. در آخر باید مساحت این قسمت‌ها را از مساحت کلی دیوار کم کنید، زیرا این قسمت‌ها یا رنگ نمی‌شوند و یا نیاز به رنگی متفاوت دارند. مثلا درها با رنگ مخصوص چوب و آستری رنگ می‌شوند، قسمت‌های شیشه‌ای پنجره‌ها طبیعتا رنگ نمی‌شوند و رنگ قاب پنجره‌ها نیز متفاوت از رنگ دیوارهاست. در این قسمت بهتر است جنس وسایل فلزی و چوبی را هم روی تصویر یادداشت و مشخص کنید تا در هنگام خرید انواع مختلف رنگ، سردرگم نشوید.
 • حالا به مرحله اصلی، یعنی محاسبه متراژ رنگ ساختمان می‌رسیم. برای این کار اول باید مساحت کل قسمت‌های قابل رنگ شدن را حساب کنید. بنابراین اعداد روی نقشه را در یک صفحه جدا یادداشت کرده و مطابق مثال زیر مساحت سقف و دیوارها را حساب کنید. سپس مساحت سطح‌های غیر قابل نقاشی مثل پنجره‌ها را هم حساب کنید و از عدد قبلی کم کنید. عدد نهایی را به عدد 8.5 تقسیم کنید. عدد 8.5 مقدار سطحی است که هر قوطی لیتر رنگ پوشش می‌دهد. با تقسیم مساحت کلی بر این عدد، تعداد لیتر رنگ مورد نیاز برای دیوارها به دست می‌آید. می‌توانید نتیجه را هم رند کنید تا خریدتان راحت‌تر انجام شود.

بیشتر بدانید کاربرد فنگ شویی در دکوراسیون داخلی

برای محاسبه متراژ رنگ ساختمان باید مساحت دیوارها و سقف را منهای سطوحی که قرار نیست رنگ شوند، به دست بیاورید. سپس متراژ رنگ نهایی را تقسیم بر متراژ قابل پوشش با هر لیتر رنگ که حدودا 8.5 متر است کنید تا مقدار رنگ مورد نیازتان هم به دست بیاید.
برای محاسبه متراژ رنگ ساختمان باید مساحت دیوارها و سقف را منهای سطوحی که قرار نیست رنگ شوند، به دست بیاورید. سپس متراژ رنگ نهایی را تقسیم بر متراژ قابل پوشش با هر لیتر رنگ که حدودا 8.5 متر است کنید تا مقدار رنگ مورد نیازتان هم به دست بیاید.

مثال محاسبه متر مربع دیوار و نحوه محاسبه مقدار رنگ

برای اتاقی با ابعاد ۴ در ۶ متر به ارتفاع 3 متر که یک درب و یک پنجره دارد:

محاسبه متر مربع سقف

برای محاسبه متر مربع سقف، از فرمول زیر استفاده کنید.

 • طول و عرض اتاق را در هم ضرب کنید تا مساحت سقف به متر مربع به دست بیاید:

4×6=24

 • مساحت سقف را به 8.5 تقسیم کنید (مقدار متر مربعی که هر لیتر رنگ پوشش می‌دهد) تا ببینید حدودا چند لیتر رنگ نیاز دارید.

2.8=8.5÷24 (می‌توانید عدد نهایی را به 3 رند کنید.)

 • پس در این مثال شما حدودا 3 لیتر رنگ برای سقف نیاز خواهید داشت. اگر سقف به دو لایه رنگ نیاز دارد، نتیجه را دو برابر کنید.

محاسبه متر مربع دیوار

برای محاسبه متر مربع دیوار، از فرمول زیر استفاده کنید. (اگر دیوارهایتان به دو لایه رنگ نیاز دارد، نتیجه را دو برابر کنید.)

 • طول هر ۴ دیوار را با هم جمع کنید.

20=4+6+4+6

 • نتیجه را در ارتفاع دیوارها ضرب کنید تا مساحت کل دیوارها به متر مربع به دست بیاید.

60=20×3

 • اگر مساحت هر در (طول در x عرض هر در) حدودا 2 متر مربع و مساحت هر پنجره (طول پنجره x عرض پنجره) 3 متر مربع باشد، باید مساحت هر دو را از مساحت کل دیوارها کم کنید.

55=(2+3)-60

 • عدد نهایی را تقسیم بر 8.5 یعنی همان سطح پوشش هر لیتر رنگ کنید.

6.47=8.5÷55

برای دیوارها حدودا 7 لیتر رنگ احتیاج دارید.

در مجموع در این مثال برای رنگ کردن سقف و دیوارها حدودا به 10 لیتر رنگ احتیاج دارید.

سعی کنید در نحوه محاسبه متراژ رنگ آمیزی ساختمان تان، حتما به جزئیات اتاق مثل گچبری‌ها، کمدها و ... دقت کنید.
سعی کنید در نحوه محاسبه متراژ رنگ آمیزی ساختمان تان، حتما به جزئیات اتاق مثل گچبری‌ها، کمدها و … دقت کنید.

چند نکته مهم

 • در محاسبه متر مربع دیوارها، شوفاژها، لوله‌ها، چهارچوب‌های در و پنجره و نرده‌های پنجره را هم بر حسب نیازتان فراموش نکنید.
 • فراموش نکنید که برای رنگ آمیزی دیوارهای گچی و سقف، به رنگ عادی یا وینیل (که قابل شست و شو است) نیاز خواهید داشت. اما سطوح چوبی و فلزی باید با رنگ روغنی و مخصوص نقاشی شوند.
 • در محاسبه متراژ رنگ ساختمان برای دیوار و سقف ۲ لایه رنگ حساب کنید، چون این مناطق معمولا به بیشتر از یک دست رنگ نیاز دارند. برای محاسبه متراژ رنگ ساختمان، معمولا نیازی به آستری یا پرایمر ندارید. مگر این که روی چوب یا فلز رنگ آمیزی کنید.
 • علاوه بر اعداد خودتان، به توضیحات روی بسته بندی رنگ‌ها هم دقت کنید. معمولا شرکت‌های تولیدکننده رنگ روی قوطی‌های رنگ توضیح می‌دهند که چه مقدار از آن رنگ چه سطحی را می‌پوشاند. مقدار نهایی را بر اساس نیازتان چند برابر کنید.
 • افراد حرفه‌ای معمولا در نحوه محاسبه متراژ رنگ آمیزی ساختمان، ۱۰ درصد به عدد نهایی اضافه می‌کنند تا بتوانند غلظت رنگ را بدون نگرانی به دلخواهشان تنظیم کنند.
 • یک روش رایج در محاسبه متر مربع دیوار، این است که متراژ واحد را در عدد ۳ ضرب می‌کنند. برای مثال برای یک واحد ۷۰ متری، به اندازه ۲۱۰ متر مربع رنگ تهیه می‌کنند. اما ما پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان برای محاسبه متر مربع دیوار، از نحوه محاسبه متراژ رنگ آمیزی ساختمان ذکر شده در این مطلب پیروی کنید، زیرا خطای بسیار کمتری خواهد داشت. اما روش تقریبی ممکن است با توجه به عوامل مختلفی مثل تعداد اتاق خواب‌ها، تعداد کمدها و …، خطای بسیاری داشته باشد.
 • به طور کلی می‌توان انتظار داشت که ۱ لیتر رنگ حدود 8.5 متر مربع را بپوشاند. اگر دیوارها از کناف رنگ نشده باشند، کمی‌ بیشتر از یک لیتر رنگ احتیاج دارید، زیرا این جنس باعث جذب بیشتر رنگ می‌شود.

بیشتر بدانید رنگ آمیزی سقف و دیوار سالن پذیرایی

بهتر است در محاسبه متراژ رنگ ساختمان، مقداری بیشتر از عدد نهایی را محض احتیاط در نظر بگیرید.
بهتر است در محاسبه متراژ رنگ ساختمان، مقداری بیشتر از عدد نهایی را محض احتیاط در نظر بگیرید.

سخن آخر

در این مطلب با نحوه محاسبه متراژ رنگ آمیزی ساختمان با ذکر یک مثال آشنا شدیم. فراموش نکنید که هر قدر دقیق‌تر  محاسبه متر مربع دیوارها و سقف را انجام دهید، هزینه و انرژی که برای تهیه رنگ و رنگ آمیزی صرف می‌کنید هم صحیح‌تر خواهد بود. همچنین در صورتی که می‌خواهید از عدد نهایی خود مطمئن شوید، می‌توانید از لینک زیر به عنوان ماشین حساب محاسبه متر مربع دیوار و نحوه محاسبه مقدار رنگ هم استفاده کنید. اگر به خدمات نقاشی نیاز داشتید نیز روی استادکار حساب کنید.

سارا چگینی
سردبیر محتوای بخش دکوراسیون و چیدمان و خانه‌داری وبلاگ استادکار | سارا نویسنده و روایتگری خبره است که باستان شناسی خوانده! سارا می‌گوید که «نویسندگی یکی از هنرهای اصلی من است.» او نگارش خیلی خوبی دارد، عاشق خلق داستان و روایتگری است و به زبان انگلیسی هم مسلط است. او در حوزه نویسندگی وب، مدیریت و تولید محتوای دیجیتال تجربه و تبحر بالایی دارد. سارا چگینی تقریبا به تمامی ابزارهای مورد نیاز حوزه محتوا، ویرایش محتوای تصویری و متنی و آنالیز آن‌ها مسلط است. آشپزی و قنادی از توانمندی‌های خوشمزه ساراست. او دف و پیانو هم (در زمان‌های دور) میزده! سارا کتاب خوار قهاری نیز هست و علاقمند است در موضوعاتی مانند گردشگری و تاریخ و بازاریابی دیجیتال هم بنویسد.