طرز تهیه بتونه دیوار
طرز تهیه بتونه دیوار

طرز تهیه بتونه دیوار با پودر مل و پوشاندن ترک را یاد بگیرید

در این مقاله طرز تهیه بتونه دیوار با پودر مل و نحوه بتونه‌کاری ترک دیوار را آموزش خواهیم داد همچنین طرز ساختن بتونه روغنی ،پلاستیک و اکرلیک را آموزش می دهیم. آیا قصد دارید دیوارهای خانه خود را رنگ کنید اما روی دیوارها فرورفتگی و ترک‌هایی وجود دارد که می‌ترسید پس از رنگ زدن هم قابل‌ دیدن باشند؟ در این صورت نگران نباشید، چاره مشکل شما بتونه است. با کمک بتونه می‌توانید سطح دیوار را صاف و یکدست کنید. به‌طوری‌که پس از رنگ‌آمیزی اثری از ایرادها دیده نشود. اما پیش از شروع کار داشتن دانش کافی درباره بتونه و نحوه اجرای بتونه‌کاری دیوار ضروری است. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

بتونه چیست؟

بتونه ماده‌ای خمیری شکل و اغلب به رنگ قهوه‌ای روشن یا سفید است که در نقاشی ساختمان برای پوشاندن ترک‌خوردگی دیوار، آسیب‌هایی که بر اثر نم و رطوبت به دیوار وارد می‌شود و پر کردن جای میخ و پیچ در دیوار به کار می‌رود. بتونه را می‌توان با ترکیب پودر مل و روغن یا آب ساخت. در ارتباط با این مقاله در پیشنهاد می‌کنیم مقاله چطور از کپک دیوار آجری جلوگیری کنیم؟ را نیز مطالعه کنید.

بتونه چیست؟ - بتونه فوری دیوار - نحوه بتونه کاری ترک دیوار
اگر بتونه‌کاری به‌خوبی اجرا شود می‌تواند زیبایی رنگ روی دیوار را چند برابر کند. چراکه رنگ روی یک سطح صاف و بدون ایراد زده می‌شود.

بتونه چگونه ساخته می‌شود؟

معمولاً نقاش ساختمان کار ساختن بتونه را انجام می‌دهد. اما اگر خودتان مایل به انجام آن هستید، لازم است بدانید که انواع مختلف بتونه وجود دارد.

بتونه روغنی

برای دیوارهای استفاده می‌شود که قرار است با رنگ روغنی رنگ زده شوند. می‌توان آن را به رنگی که برای دیوار در نظر گرفته‌اید بسازید.

مواد لازم برای ساخت بتونه روغنی عبارت‌اند از:

 • رنگ روغنی براق به رنگ دلخواه
 • پودر بتونه (مل)
 • روغن بتونه
 • تینر
 • آب

روش ساخت بتونه روغنی به‌ این‌ ترتیب است که در یک سطل مقداری رنگ روغنی براق می‌ریزیم و پودر مل و روغن بتونه را به آن اضافه می‌کنیم. آن را با کاردک مخلوط کرده و کمی تینر به آن می‌افزاییم. برای آن‌که بتونه سفت و چسبنده شود، لازم است مقداری آب سرد به آن اضافه شود. اگر می‌خواهید بتونه حالت روان داشته باشد، روغن بتونه را بیش‌تر کنید.

بیشتر بدانید: نحوه ترکیب رنگ ها در نقاشی ساختمان چگونه است؟

بتونه پلاستیک

این نوع بتونه برای دیوارهایی به‌کاربرده می‌شود که رنگ پلاستیکی دارند. روش ساخت آن به‌ این‌ ترتیب است که مقداری از رنگ پلاستیک را با پودر بتونه مخلوط می‌کنیم تا یک خمیر به دست آید. چسبندگی خمیر باید به حدی باشد که درزها و فرورفتگی‌های دیوار را به‌خوبی بپوشاند. اگر چسبندگی بتونه مناسب نیست، کمی چسب چوب به آن اضافه کنید.

بتونه اکریلیک

بتونه اکریلیک یک نوع بتونه بر پایه آب است که تنها در فضاهای داخلی استفاده می‌شود. بتونه اکریلیک از چسبندگی قوی برخوردار است و باعث می‌شود رنگی که بر روی آن زده می‌شود، دوام بیش‌تری داشته باشد. این نوع بتونه با سرعت بیش‌تری (حدود ۴ تا ۶ ساعت) خشک می‌شود. بتونه اکریلیک را می‌توانید به‌صورت آماده از بازار خریداری نمایید.

نحوه بتونه کاری ترک دیوار
زمان خشک شدن بتونه با توجه به دما و رطوبت هوا و میزان ضخامت لایه بتونه می‌تواند متفاوت باشد. در زمستان ممکن است بتونه به مدت‌زمان بیش‌تری برای خشک شدن نیاز داشته باشد.

چگونه دیوارها را بتونه‌کاری کنیم؟

یکی از بهترین زمان‌ها برای بتونه‌کاری دیوار پس از خشک شدن رنگ‌آمیزی اولیه دیوار است. در این هنگام با کمک بتونه می‌توانید ریزترین درزها و فرورفتگی‌های دیوار را بپوشانید. بتونه کمک می‌کند که یک لایه محافظ برای لایه بعدی رنگ ایجاد شود. یک یا دو لایه بتونه برای پر کردن ترک‌ها و سوراخ‌ها کافی است. اگر نیاز بود که لایه دوم بتونه را روی دیوار قرار دهید، ابتدا مطمئن شوید که لایه ابتدایی کاملاً خشک‌ شده باشد.

ابزارهای ضروری برای انجام بتونه‌کاری عبارت‌اند از:

 • کاردک
 • کاغذ سنباده
 • سنگ سنباده
 • یک تکه پارچه
 • مقداری آب

نکته: بهتر است هنگام انجام کار ماسک بزنید تا گردوغبار وارد بینی و ریه‌های شما نشود.

بیشتر بدانید:

طرز تهیه بتونه دیوار با پودر مل
ضخامت بتونه روی دیوار باید حداکثر یک و نیم میلی‌متر باشد، لایه‌های بیش از حد ضخیم ممکن است پس از مدتی ترک بخورند و ریزش کنند.

نحوه بتونه‌کاری ترک دیوار

 1. ابتدا با کمک کاردک و سنگ سنباده تمام برجستگی‌هایی که بر اثر رطوبت ایجاد شده، رنگ پوسته شده و دیگر ایرادهای برجسته دیوار را بتراشید.
 2. دیوار را دستمال نم‌دار بکشید تا هرگونه گردوخاک، چربی و آلودگی از روی آن پاک شود.
 3. دیوار را یک دست رنگ اولیه بزنید و اجازه دهید یک شب بماند تا خشک شود، سپس بتونه‌کاری را شروع کنید. (توجه کنید بعضی نقاش‌های ساختمان ترجیح می‌دهند ابتدا بتونه‌کاری کرده و سپس لایه‌های رنگ اول و دوم را به دیوار بزنند.)
 4. اولین لایه بتونه را با کاردک در جهت عمودی و از پایین به بالا به درزهای دیوار بزنید. اجازه دهید بتونه برای حداقل ۶ ساعت دست‌نخورده باقی بماند تا کاملاً خشک شود.
 5. پس از خشک شدن لایه اول بتونه، به‌ آرامی با کاغذ سنباده روی آن بکشید تا سطح آن صاف و یکدست شود.
 6. در صورت تمایل می‌توانید لایه دوم بتونه را مطابق لایه اول روی دیوار بزنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ۶ ابزار اصلی در بتونه کاری

سخن پایانی

بعضی افراد هنگام نقاشی خانه تصمیم می‌گیرند مرحله بتونه‌کاری را انجام ندهند. اجرای بتونه ممکن است زمان‌بر باشد، اما نتیجه آن دیوارهایی صیقلی و زیبا خواهد بود. درصورتی‌که برای نقاشی ساختمان به کمک احتیاج داشتید، استادکار می‌تواند به شما کمک کند با نقاشان ساختمان باتجربه تماس بگیرید.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار