امنیت خانه: راهنمای کاملی برای افزایش امنیت خانه شما

1

سارقان همیشه در کمین منازلی هستند که از کمترین سطح امنیت برخوردار باشند. اگر می‌خواهید از امنیت منزل خود مطمئن شوید کافی است ۱۰ راهکار ساده ایمن‌سازی و افزایش امنیت خانه این پست استادکار را دنبال کنید. با ما همراه باشید.

۱۰ راهکار ساده برای ایمن‌سازی و افزایش امنیت خانه

هر ساله تعداد بیشماری سرقت خانگی رخ می‌دهد و وجه اشتراک تمامی این منازل، عدم وجود ایمنی لازم است. در این پست قصد داریم راهنمای جامعی برای افزایش امنیت خانه ارائه دهیم تا با رعایت آن مانع از نفوذ هر گونه سارقی شوید. راهکارهای ده‌گانه برخی مقرون به صرفه و بعضی دیگر گران قیمت هستند. بر اساس شرایط و تمایلات شخصی خود میتوانید روی چند مورد از آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید تا خانه‌تان از حملات احتمالی سارقین ایمن باقی بماند.

۱- درب‌ها را ایمن کنید

درب‌های ورودی منزل خود را تبدیل به راه ورود آسان سارقین نکنید. به طور میانگین ۳۴ درصد از سرقت‌ها تنها به دلیل امن نبودن درب اصلی رخ می‌دهند. از مستحکم بودن قاب و چارچوب درب، حفاظت لولاها و عدم دسترسی به قفل داخلی از طریق شکاف صندوق پست (اگر روی درب اصلی یک شکاف برای نامه‌های پستی وجود دارد مطمئن شوید که از طریق آن نمیتوان به قفل داخلی دسترسی پیدا کرد. همچنین میتوانید یک باکس برای نگهداری نامه نصب کنید.) اطمینان کسب کنید. یکی از روش‌های خوب برای افزایش امنیت خانه نصب قفل‌های برقی هوشمند برای درب حیاط است. این قفل‌ها در مدل‌ها و انواع مختلفی در بازار موجود هستند. تسلا یکی از معتبرترین مارک‌های ایرانی است.

در صورتی که درب ورودی حاوی شیشه است می‌توانید از سنسورهای حسگر برای آن استفاده کنید. اگر سارقین سعی کنند شیشه را بشکنند یا در آن محفظه‌ای ایجاد کنند سنسور عمل کرده و به شما هشدار می‌دهد و همین موضوع باعث ترس و فرار سارقین خواهد شد.

۲- پنجره‌ها را قفل کنید

درها و پنجره‌ها از متداول‌ترین راه‌های ورود سارقین به منزل هستند. بنابراین برای افزایش امنیت خانه خود باید به این دو بخش توجه ویژه‌ای داشته باشید. متاسفانه قفل‌های پنجره در خیلی از مواقع ناکارآمد هستند و استفاده از شیشه‌های شفاف نیز مزید بر علت است. در این زمان‌ها دو گزینه وجود دارد؛ خرید پنجره‌های ضد سرقت یا مقاوم‌سازی پنجره‌های موجود با کمک:

 • خرید قفل و اهرم‌های ایمن و نصب روی پنجره
 • افزودن میله و حفاظ پشت پنجره
 • تقویت شیشه با استفاده از نصب سنسورهای حسگر شکست شیشه
 • قرار دادن بوته‌های گیاهان تیغ‌دار در پنجره‌های واحدهای طبقه اول ساختمان ( به یاد داشته باشید که باید به آنها رسیدگی کرده و آنها را مرتب نگاه دارید)
افزایش امنیت خانه
همیشه پنجره‌ها را در صورت ترک منزل یا در شب قفل کنید. سعی کنید از شیشه‌های ضخیم برای پنجره استفاده کنید تا در صورت شکسته شدن آنها توسط سارقین متوجه سرو صدای آن شوید. اگر در منطقه‌ای ناامن سکونت دارید برای افزایش امنیت خانه می‌توانید از پنجره‌های ضد سرقت استفاده کنید یا تعدادی میله حفاظ برای نصب پشت پنجره‌های فعلی خانه در نظر بگیرید. استادکار به شما کمک می‌کند تا بهترین افراد متخصص در زمینه جوشکاری و آهنگری را بیابید.
خدمات آهنگری و جوشکاری

آهنگری و جوشکاری

 • تمامی خدمات آهنگری و جوشکاری سازه های فلزی
 • ساخت انواع در و پنجره ی آهنی و چهارچوب های فلزی
 • ساخت و نصب انواع نرده، پل، سایبان، سقف و حفاظ آهنی
 • ساخت نرده کرکره ای و حفاظ آکاردئونی در آپارتمان
دریافت این خدمت از استادکار

۳- فضای بیرونی خانه را روشن نگه دارید

سارقان علاقه‌ای به کار در روشنایی ندارند. زیرا آن‌ها را در کانون توجه قرار می‌دهد. بنابراین با کمک روشن نگه داشتن لامپ در اطراف خانه، جلوی درب ورودی، فضاهای باز و خلوت می‌توانید از امنیت خانه خود مطمئن شوید. از چراغ‌هایی استفاده کنید که دارای سنسور حرکتی هستند همچنین می‌توانید چراغ‌هایی که در فضای باز یا نزدیکی گاراژ استفاده می‌شوند را زمانبندی کنید (به عنوان مثال از ساعت ۱۲ شب تا سپیده صبح روشن باشند).

افزایش امنیت خانه
تاریکی بهترین کمک برای استتار سارقین است. برای افزایش امنیت خانه خود در تمامی نقاط پنهان و دنج و همچنین درب ورودی، چراغ‌های دارای سنسور حرکتی نصب کنید. به این ترتیب هیچ دزدی جرات نمی‌کند در روشنایی دست به سرقت بزند.

۴- پارکینگ را فراموش نکنید

پارکینگ یکی از نقاط ورودی محبوب برای جنایتکاران و سارقین است. حتی اگر نتوانند به محیط داخل منزل شما دسترسی پیدا کنند. چیزهای مفید زیادی در گاراژ پیدا خواهند کرد. عادت کنید که همواره در شب درب‌های ورودی و خروجی و درب پارکینگ را قفل کنید. کلید ورودی پارکینگ را در داخل منزل نگهداری کنید و اگر از کد امنیتی برای باز کردن آن استفاده می‌کنید، از مخفی بودن آن اطمینان کسب کرده و هرگز در معرض دید افراد ناشناس یا همسایگان از آن استفاده نکنید. برخی از روش‌های مفید برای افزایش امنیت خانه عبارت است از:

 • درب پارکینگ را به سیستم‌های هوشمند درب بازکن ارتقا دهید.
 • اگر شیشه یا پنجره‌ای برای مشاهده فضای داخل گاراژ وجود دارد آن‌ها را از داخل بپوشانید.
 • برای درب پارکینگ از قفل‌های ایمن اضافی استفاده کنید.
افزایش امنیت خانه
اگر در گاراژ خود لوازم با ارزش، دوچرخه یا لوازم برقی مثل اره، مته و.. نگهداری کنید، در واقع انگیزه‌ای برای سرقت ایجاد کرده‌اید. حتما از درب‌های ایمن برای گاراژ استفاده کنید. آن را هر شب قفل کنید یا یک اهرم محکم از داخل پشت آن بگذارید تا امکان ورود غیر ممکن شود.

۵- برای امنیت خانه خود یک سیستم امنیتی نصب کنید

باید برای نصب و راه‌اندازی سیستم امنیتی منزل خود اقدام کنید. سیستم‌های امنیتی می‌تواند از نمونه‌های ساده یا حرفه‌ای و هوشمند انتخاب شوند. امروزه سیستم‌های امنیتی مختلفی در سطوح حفاظت و مناسب با بودجه های گوناگون در دسترس هستند.

در کنار نصب سیستم امنیتی حرفه‌ای منزل میتوانید از قابلیت‌های هوشمند دیگری نظیر سیستم‌های تشخیص دود و نظارت بر سطح کربن مونوکسید نیز استفاده کنید.

افزایش امنیت خانه
زمانی که در تعطیلات هستید و برایتان قبض یا نامه می‌آید همسایه‌ها می‌توانند متوجه عدم حضور شما شوند. چه می‌کنید اگر کسی در این بازه زمانی در کمین خانه‌تان باشد؟ نصب دوربین و سایر سیستم‌های امنیتی به شما کمک می‌کند تا از خانه خود در چنین موقعیت‌هایی حفاظت کنید.

۶- شبکه وای فای خانه را رمزگذاری کنید

سارقین میتوانند از طریق شیکه وای فای خانگی اطلاعات شخصی و تراکنش‌های مالی شما را بدست بیاورند. برای جلوگیری از این عملیات کافی است با استفاده از یک رمز ایمن آن را قفل کنید. نکات زیر برای حفظ شبکه خانگی از دستبرد هکرها پیشنهاد می‌شود:

 • روتر بی سیم خود را ایمن کنید.
 • رمزگذاری WPA (دسترسی محافظت شده به وای فای) یا WPA2 را فعال کنید.
 • نام شبکه خانگی خود را تغییر داده و آن را مخفی نگاه دارید.
 • از یک فایروال استفاده کنید.
 • یک آنتی ویروس برای مقابله یا بدافزارها نصب کنید.
 • از رمزهای عبور قوی برای شبکه خانگی خود بهره ببرید.

اگر در خانه کودک یا نوجوان دارید از نرم‌افزارهای کنترل والدین استفاده کنید به این ترتیب روی عملکرد و استفاده فرزندان‌تان نظارت داشته و امکان فریب توسط شکارچیان اینترنتی را کاهش می‌دهید.

۷- مکان‌های دنج و مخفی را نابود کنید

درختان و درختچه‌ها بهترین مکان برای پناه گرفتن و مخفی شدن سارقان و مجرمان به شمار می‌روند. سعی کنید به جای درختان و درختچه‌های بزرگ از گل‌ها و بوته‌های کوچک‌تر استفاده کنید و اگر در نزدیکی پنجره‌های ساختمان درختی وجود دارد راه‌های ورودی را به کمک روش‌های فوق ایمن کنید. در ضمن سایر نقاط بیرونی ساختمان را از یاد نبرید و درب‌های حیاط خلوت یا گلخانه را نیز قفل نمایید. از دیگر موارد افزایش امنیت خانه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برچسب‌های امنیتی را در نقاط ورودی منزل نصب کنید.
 • اشیای گرانقیمت را در انباری یا حیاط منزل قرار ندهید.
 • نردبان و وسایل بالابر مثل طناب و.. را در معرض دید نگذارید.
 • تمامی درب‌های پشتی که به نوعی به ساختمان اصلی راه دارند را قفل و ایمن‌سازی کنید.

۸- یک دوربین امنیتی برای خانه تهیه کنید

دوربین‌های امنیتی بخشی از پروسه افزایش امنیت خانه به شمار می‌روند. حتما نمونه‌هایی از آن را در فیلم‌ها دیده‌اید. مزیت بزرگ این دوربین‌ها استفاده از راه دور است. شما میتوانید از فاصله دور نیز آن‌ها را چک کنید. همچنین در مواقع لزوم از نمونه ضبط شده آن برای شناسایی مجرمان و سارقین و ارائه به پلیس بهره ببرید. از دیگر قابلیت‌های دوربین‌های مدار بسته میتوان به تشخیص حرکت، دید در شب، قابلیت وای فای و مقاومت در هوای آزاد اشاره کرد. پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر پست پیشین استادکار با عنوان «نکاتی که در ارتباط با نصب دوربین مداربسته باید بدانید» را مطالعه کنید.

افزایش امنیت خانه
به کمک دوربین‌های مدار بسته میتوانید به صورت ریموت از اوضاع رفت و آمدهای حوالی منزل و درب ورودی اطلاع کسب کنید و در صورت لزوم حتی به پلیس اطلاع دهید.

۹- ایمن شوید

برخی از استراتژی‌های مفید می‌توانند از سرمایه شما در حین دستبرد سارقین یا ورود متجاوزین محافظت کند. به عنوان مثال؛ سعی کنید اسناد مهم، پول و جواهرات گرانقیمت و با ارزش را در منزل نگهداری نکنید و در صورت نگهداری از گاو صندوق با قفل‌های ایمن استفاده کنید.

۱۰- از اتوماسیون خانگی استفاده کنید

اگر وسوسه شده‌اید که خانه معمولی خود را به خانه‌ای مدرن و هوشمند تبدیل کنید، قطعا افزایش امنیت خانه دلیل خوبی برای این کار است. اتوماسیون خانگی میتوانند برای شما امکان دسترسی و کنترل از راه دور برای نظارت روی چراغ‌ها، قفل‌ها، دوربین امنیتی، هشدار دود و سایر وسایل ایمنی را فراهم کند. برخی از کاربرد‌های هوشمندی برای امنیت خانه عبارت است از:

 • برنامه‌ریزی چراغ‌ها و تلویزیون (حتی در صورتی که شب در منزل نیستید میتوانید چراغ‌ها یا تلویزیون را روشن و خاموش کنید در این صورت کسی متوجه غیبت شما نخواهد شد)
 • یک صدای مکالمه ضبط کنید و در صورت لزوم آن را پخش نمایید در این صورت دزدانی که قصد ورود به منزل را دارند از همان پشت درب ورودی پا به فرار می‌گذارند.
 • هشدارهای مربوط به دود و گاز منوکسید و سیگنال‌های موجود را بررسی کرده و هشدارهای کاذب را از طریق گوشی هوشمند خود غیر فعال کنید.
 • یک تصویر ویدئویی از افرادی که به درب ورودی نزدیک می‌شوند، مشاهده کنید.

نظرات و پیشنهادات

دراین پست استادکار برخی از مهم‌ترین راهکار‌های افزایش امنیت خانه عنوان شد. شما با آگاهی از خطرات بالقوه‌ای که خانه شما را از جانب مجرمان و سارقین تهدید می‌کند؛ از چه شیوه‌هایی برای محافظت و افزایش امنیت خانه خود استفاده می‌کنید؟ میتوانید پیشنهادات سودمند و تجربیات خود را در بخش نظرات سایت استادکار با ما به اشتراک بگذارید.

هوشمندسازی منازل

هوشمندسازی منازل (این خدمت موقتا غیرفعال است)

 • کنترل کلیه سیستم‌های الکترونیکی منزل
 • هوشمندسازی روشنایی،برق و تهویه مطبوع
 • هوشمندسازی شیر برقی آب و گاز
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
 1. onlinehefaz می گوید

  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + سه =