با این روش‌ها نظم دهی آشپزخانه را همیشگی کنید

2

سازمان‌دهی و نظم دهی آشپزخانه را می‌توان فرآیندی دائمی دانست که در طول زمان، دچار تکامل و تغییرات بسیاری می‌شود، تغییراتی که از جابه‌جایی وسایل گرفته تا تغییر روش‌ها و ترفندهای نظم دهی را شامل می‌گردند. به همین دلیل نیز هر زمانی که احساس کردید آشپزخانه‌تان بیش از اندازه شلوغ و به‌هم‌ریخته شده، دلیلی وجود ندارد به سبک و سیاق همیشه پیش بروید. بنابراین آستین‌هایتان را بالا بزنید و تغییرات ایجاد کنید. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شما هستیم تا با بررسی 15 ایده برای نظم دهی آشپزخانه، شما را در مقابله با مشکلات ناشی از شلوغی آشپزخانه همراهی کنیم. مطمئن باشید که این روش‌ها حتی در شلوغ‌ترین و بی‌نظم‌ترین آشپزخانه‌ها نیز مؤثر خواهند بود!

ظرف‌های شیشه‌ای را به عنوان دکور استفاده کنید

یکی از راه‌های منظم نگهداری از ظرف‌های مواد غذایی خشک، انتخاب قوطی‌هایی است که دوستشان دارید و می‌توانید از آنها به عنوان وسایل تزئینی آشپزخانه‌تان استفاده کنید. برای این منظور فقط کافی است یک طرح را انتخاب کرده و آن را با کمک ظروف خود بر روی کابینت پیاده سازید.

نکات مهم مرتب کردن و نظم دهی آشپزخانه
با چیدمان ظروف شیشه‌ای بر روی کابینت‌ها می‌توانید آشپزخانه‌تان را منظم کنید.

یادداشت‌های الهام‌بخش و مهم بنویسید

برای اینکه بتوانید چنین کاری را در آشپزخانه‌تان انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم سه صفحه چوب‌پنبه‌ای شکل تهیه کنید و آنها را بر روی دیوار بین کابینتی‌تان آشپزخانه نصب نمایید. حالا می‌توانید تصاویر زیبا، جملات الهام‌بخش، لیست خرید و یا حتی یادداشت‌های مهم خود را بر روی یک کاغذ بنویسید و با گیره، سنجاق یا سوزن روی این صفحات نصب کنید. مطلب کابینت آشپزخانه کوچک ؛ ۹ راهکار ویژه برای آشپزخانه‌های کوچک هم در این زمینه کمک‌رسان است.

ترفندهای برنامه‌ریزی و نظم‌دهی آشپزخانه کوچک
با نصب یادداشت‌هایی روی دیوار آشپزخانه، هیچ چیز مهمی از یادتان نخواهد رفت.

حوله‌های آشپزخانه را به صورت تاکرده چیدمان کنید

توصیه‌ای که برایتان داریم این است که برای نظم دهی کشو، حوله‌های آشپزخانه‌تان را به شکل کاملاً منظمی تا کرده و به صورت افقی درون کشوها چیدمان کنید. این روش، علاوه بر آنکه می‌تواند نظم‌دهی بیشتری برایتان به دنبال داشته باشد، در استفاده هوشمندانه و درست از فضاها نیز به کمکتان خواهد آمد. در کنار حوله‌هایتان می‌توانید از سایر دستمال‌ها و پارچه‌هایی که در آشپزخانه به کار می‌روند نیز استفاده کنید. به زودی می‌بینید که چقدر در استفاده از فضا، صرفه‌جویی خواهید کرد.

بهترین روش نظم‌دهی کشو کابینت آشپزخانه
با تا کردن حوله‌ها و چیدمان آنها در کشو می‌توانید در استفاده از فضا، صرفه‌جویی کنید.

وسایل داخل انبار را با برچسب، مشخص نمایید

استفاده از برچسب‌های ساده برای شیشه‌ها و بطری‌های مختلف نیز می‌تواند در نظم دهی آشپزخانه شما تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. برای یکدست شدن این وسایل، حتی برای آنهایی که فکر می‌کنید به برچسب احتیاجی ندارند هم برچسب بزنید.

ایده‌های جذاب نظم دهی آشپزخانه
بر روی بطری‌ها برچسب بچسبانید و با این روش، آشپزخانه‌تان را منظم‌تر و یکدست‌تر کنید.

یک سبد به وسایل بهداشتی‌تان اختصاص دهید

فضای ذخیره‌سازی که در کابینت و فضای زیر سینک ظرف‌شویی وجود دارد، به راحتی قابل ‌کنترل بوده و می‌تواند به بهترین شکل ممکن سازمان‌دهی شود. برای نظم دهی کابینت زیر سینک می‌توانید از سبدهای کوچکی استفاده کنید که به داخل درب کابینت متصل و از آن آویزان می‌شوند. حالا می‌توانید وسایل متفاوتی مثل مایع ظرف‌شویی، اسکاچ، فرچه و یا سایر وسایل موردنیازتان و شوینده‌ها را داخل سبد و باکس‌ها قرار دهید.

طریقه نظم‌دهی کابینت زیر سینک
با چیدمان وسایل بهداشتی در یک سبد، شلوغی‌های سینک آشپزخانه را از بین ببرید.

کیسه‌های پلاستیکی را تمیز و دور از دسترس نگه دارید

یکی از آن دسته وسایلی که تأثیر بسیار زیادی در شلوغ شدن آشپزخانه دارند، کیسه‌های پلاستیکی هستند. ولی می‌توانید با کمک یک ایده هوشمندانه، به راحتی به نظم دهی آشپزخانه‌تان کمک کنید. برای این کار هم کیسه‌های پلاستیکی‌تان را از سایر وسایل تفکیک کرده و در محفظه‌ای جداگانه قرار دهید تا هم از شلوغی جلوگیری کنید و هم آنها را به عنوان زباله‌های قابل بازیافت کنار بگذارید.

روش‌های بازیافت و تفکیک زباله در منزل
کیسه‌های پلاستیکی‌تان را تفکیک کنید تا آشپزخانه منظم‌تر شود و در بازیافت زباله هم نقش داشته باشید.

چای و وسایل مربوط به آن را در یک کشو چیدمان کنید

برای عاشقان چای هم توصیه‌ای هوشمندانه داریم! شما می‌توانید با انتخاب یک کشو و یا کابینت جداگانه برای چای خود، تمامی چای‌ و دمنوش‌های کیسه‌ای، بسته‌های چای، فنجان‌های مخصوص و یا هر چیزی که به چای و قهوه مربوط می‌شوند را به صورت کاملاً تفکیک‌شده و منظم نگهداری نمایید.

اصول چیدمان و نظم دهی کشو چای و دمنوش
اگر عاشق چای و دمنوش هستید، یک کشو را به چیدمان چای و وسایل مربوط به آن اختصاص دهید.

از یک دیوار خالی به عنوان فضای ذخیره‌سازی بهره بگیرید

وقتی صحبت از نظم دهی آشپزخانه می‌شود باید بدانید که هر فضای کوچکی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. به همین دلیل هم اگر هنوز برای برخی از وسایل خود، فضای کافی پیدا نکرده‌اید می‌توانید از دیوارهای خالی آشپزخانه‌تان کمک بگیرید و برخی از وسایل را با کمک ایده‌های جذاب و متفاوتی روی دیوار بیاویزید.

ایده‌های جذاب نظم دهی آشپزخانه
از هیچ دیوار خالی به سادگی نگذرید؛ برخی از وسایل کاربردی‌تان بر روی دیوار بیاویزید.

یخچال را با تفکیک طبقات نظم دهید

اگر همیشه بعد از انجام خریدهایتان، مواد غذایی را بدون هیچ برنامه و فکری درون یخچال جا می‌دهید وقتش رسیده دیگر از این کار دست بکشید. توصیه ما این است که مواد غذایی را بر اساس یک برنامه مشخص درون طبقات چیدمان کنید. برای مثال، شیر و یا سایر مواد غذایی فاسدشدنی را درون طبقه‌ای قرار دهید که دقیقاً مقابل چشمانتان است. این روند را در رابطه با سایر مواد غذایی نیز پیش گرفته و یخچال را هم مثل سایر فضاهای آشپزخانه، مرتب کنید. قطعاً نظم دهی به یخچال می‌تواند تأثیر بسیار زیادی‌ در منظم بودن تمام آشپزخانه داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با راه‌های نظم دهی این فضا مطلب چگونه نظم دهی یخچال و فریزر را به بهترین نحو انجام دهیم؟ را مطالعه کنید.

بهترین روش نظم دهی به یخچال و فریزر
داشتن یک یخچال منظم و طبقه‌بندی‌شده می‌تواند در منظم‌تر شدن آشپزخانه‌تان تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

مرکز فرماندهی آشپزخانه را در جایی پنهان قرار دهید

مرکز فرماندهی آشپزخانه، در واقع همان جایی است که تقویم‌های خانوادگی، اوراق و نامه‌های مهم، قبض‌های پرداختی و تمامی موارد مشابه در آن نگهداری می‌شوند. توصیه می‌کنیم برای نظم دهی آشپزخانه خود، تمامی این موارد را در جایی پنهان قرار دهید. برای مثال پیشنهاد ما این است که از یک تخته سیاه مغناطیسی استفاده کنید و آن را در پشت درب یکی از کابینت‌ها قرار دهید. بعد هم تمامی آن مدارک و کاغذها را با کمک یک مگنت روی تخته بچسبانید.

ترفندهای چیدمان کابینت و نظم دهی آشپزخانه
قبوض و ورقه‌های مهم را در جایی دور از چشم نگهداری کنید تا آشپزخانه‌تان خلوت‌تر به نظر برسد.

دیوار خالی آشپزخانه را با تخته پر کنید

اگر در آشپزخانه‌تان، هنوز یک دیوار خالی دارید که به کارتان نمی‌آید، می‌توانید آن را با تخته سیاه یا رنگ‌ سیاه مخصوص پر کنید. این فضا می‌تواند برای یادداشت‌های مختلفی مثل لیست مواد غذایی موردنیاز، برنامه‌های غذایی و خیلی از موارد دیگری که ممکن است یادتان برود به دردتان بخورد!

با کارهای ساده به آشپزخانه‌تان نظم دهید
نصب تخته سیاه در آشپزخانه به شما کمک می‌کند که یادداشت‌های روزانه‌تان را همیشه جلو چشم‌هایتان داشته باشید.

برای مرتب نگه داشتن کانتر آشپزخانه از سینی استفاده کنید

با وجودی که خیلی از افراد در چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی خود دوست دارند پیشخوان و کانتر آشپزخانه‌شان را خالی و خلوت نگه دارند، باید بگوییم اتفاقاً این سطوح می‌توانند در نظم دهی آشپزخانه شما تأثیر بسیار زیادی داشته باشند. مسئله مهم اینجاست که استفاده از این فضا باید در نهایت ترتیب و نظم باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با کمک یک سینی زیبا، برخی از وسایل مثل قوطی‌های کوچک، وسایل مربوط به قهوه، میوه و… را در گوشه‌ای از کانتر و به شکل منظم، چیدمان کنید.

ایده‌های کاربردی مرتب کردن کابینت و کانتر آشپزخانه کوچک
یک سینی زیبا تهیه کنید و وسایل دم دستی خود را بر روی آن قرار دهید تا آشپزخانه‌تان منظم‌تر به نظر برسد.

در فرورفتگی‌های کابینت‌ها از سبدهای متحرک استفاده کنید

امروزه فروشگاه‌های لوازم خانگی، انواع و اقسام سبدهایی را به فروش می‌رسانند که برای گوشه‌های بی‌استفاده و فرورفتگی و گودی‌های کابینت، انتخاب‌های بسیار خوبی هستند. بهتر است در زمان خرید این سبدها به سراغ مدل‌های متحرک و چرخشی بروید تا دسترسی‌تان به تمامی وسایل درون سبد بیشتر باشد. بد نیست نگاهی هم به مطلب بهترین روش‌های نظم دهی کابینت کدام است؟ بیندازید.

نکات طلایی چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی
استفاده از سبدهای متحرک در قسمت‌های بی‌استفاده بهترین کاری است که می‌توانید در افزایش فضای ذخیره‌سازی آشپزخانه‌تان انجام دهید.

برای نظم دهی کشوها، آنها را تقسیم‌بندی کنید

احتمالاً اگر همه درهای ظروف و وسایل زیاد دیگر را درون کشو بیندازید، کار بسیار راحت و بی‌دردسری است، اما اگر بخواهید به نظم دهی آشپزخانه‌تان فکر کنید، لازم است تمامی کشوها را به صورت تفکیک‌شده و سازمان‌بندی‌شده‌ای منظم نمایید. برای این منظور هم می‌توانید وسایل داخل کشوها را بر اساس ویژگی‌های مختلفی مثل ابعاد آنها، کارایی‌شان و… از هم تفکیک کنید.

زیباترین مدل نظم‌دهنده کشو کابینت
کشوهای کابینت خود را با کمک جداکننده تقسیم‌بندی نموده و به شکل منظمی چیدمان کنید.

ماگ‌هایتان را از کابینت آویزان کنید

این را بدانید که اگر وسایلی را که به صورت روزانه از آنها استفاده می‌کنید بیرون از کابینت‌ها قرار دهید، بی‌نظمی به حساب نخواهد آمد. به همین دلیل نیز یکی از توصیه‌هایی که برایتان داریم این است که قلاب‌هایی را در قسمت پایینی قفسه و یا کابینت آشپزخانه‌تان آویزان کنید تا بتوانید لیوان و ماگ‌های مورداستفاده‌تان را از آنها آویزان نمایید.

روش‌های ساده نظم‌دهی آشپزخانه ایرانی
انواع آویزهای ماگ و لیوان را می‌توانید از ابزارفروشی‌ها و فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه بخرید.

سخن آخر

از آنجایی که فضای آشپزخانه از وسایل ریز و درشت زیادی اشباع شده، نظم و ترتیب آن اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل است که روش‌های مختلف نظم دهی آشپزخانه و ایده‌های خلاقانه شما را برای دوری از شلوغی و بی‌نظمی راهنمایی می‌کند. پس برای آنکه در یک نگاه فضا مرتب به نظر برسد، از روش‌های پیشنهادی کمک بگیرید.

منبع: Thespruce

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. sara می گوید

  سلام ممنون از مطلب خوبتون. یه سوال داشتم. من می خوام برای آشپزخونه م شلف بگیرم، ولی نمی دونم که شلف دردار و کمد شکل بگیرم یا بدون در. میشه کمکم کنید؟

  1. طلوع حقیقت می گوید

   سارای عزیز
   این موضوع کاملا به فضای آشپزخانه شما بستگی دارد. اگر آشپزخانه ای کوچک و شلوغ دارید بهتر است که به سراغ مدل های کمد شکل بروید تا با کمک آن، کمی به فضا سر و سامان دهید و آن را مرتب تر کنید، اما اگر آشپزخانه بزرگی دارید و می توانید آن را منظم و با خیال راحت طراحی کنید امکان این نیز برایتان وجود دارد که بر حسب سلیقه تان به سراغ شلف های طبقه ای و بدون در بروید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =