در مهمانی فضای باز این کارها را نکنید!

2

ممکن است بخواهید یک مهمانی فضای باز برگزار کنید و از هوای خوب در طبیعت زیبا لذت ببرید. مسلم است که بخواهید مهمانی بدون مشکل برگزار شود، بنابراین داشتن آمادگی همه‌جانبه و برنامه‌ریزی ضروری است. تفاوتی ندارد که مهمانی در کنار استخر، حیاط خانه یا روف گاردن (پشت‌ بام) برگزار شود، در هرصورت باید از اشتباهاتی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، اجتناب کنید و اطمینان داشته باشید که مهمان‌های شما اوقات خوشی را سپری می‌کنند.

اشتباهات مهمانی در فضای باز

1. کمبود غذا و نوشیدنی

اطلاع از مقدار غذای مورد نیاز برای مهمانی فضای باز، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. به همین دلیل، مهم است که از تعداد دقیق مهمان‌ها اطلاع داشته باشید. حتی در این صورت ممکن است بخواهید مقداری غذای اضافه‌تر هم درست کنید تا مهمان‌ها گرسنه از پشت میز غذا بلند نشوند یا اگر ناخواسته به تعداد مهمان‌ها اضافه شد، برای پذیرایی از آن‌ها غذا به مقدار کافی موجود باشد و با کمبود غذا مواجه نشوید.

قطعاً به مقدار زیادی نوشیدنی در زمان برگزاری مهمانی نیاز دارید، بنابراین مطمئن شوید که به مقدار کافی نوشیدنی تهیه کرده‌اید. در نظر داشته باشید که علاوه بر تهیه نوشیدنی‌های طعم‌دار و شیرین، باید مقدار زیادی آب برای تأمین آب آشامیدنی مهمان‌ها در اختیارشان قرار گیرد.

نحوه تهیه غذا و پذیرایی ایده‌آل از مهمانان برای مهمانی در فضای باز
برای مهمانی در فضای باز مقداری غذای اضافه تهیه کنید تا با مشکل کمبود غذا مواجه نشوید.

2. نداشتن وسیله‌ای برای دور کردن حشرات

در مهمانی فضای باز، حشرات می‌توانند برای مهمان‌ها دردسر ایجاد کنند و حتی در بعضی مواقع مهمانی را به هم بزنند، درحالی‌که قرار بوده است از مهمانی لذت ببرید و خاطره به‌یادماندنی برای خود و مهمان‌ها ثبت کنید. بنابراین فراموش نکنید که نوعی مهارکننده مانند اسپری دورکننده حشرات برای مهمانی فضای باز تهیه کرده باشید. می‌توانید تجهیزات یا مواد دافع حشرات را در اطراف فضای برگزاری مهمانی قرار دهید و همچنین ماده دورکننده حشرات را به قسمتی از بدن یا گوشه‌ای از لباس مهمان‌هایی که به نظر می‌رسد حشرات بیشتری جذب می‌کنند، اسپری کنید.

بیشتر بخوانید: ترفندهای مفید برای نظافت خانه بعد از مهمانی

راهکارهای دفع پشه‌ها و دور کردن حشرات مزاحم از خانه و حیاط
برای جلوگیری از اذیت شدن مهمان‌ها در فضای باز از وسایل دور‌کننده حشرات استفاده کنید.

3. کمبود صندلی

برای نشستن مهمان‌ها در مهمانی فضای باز، باید جایگاه مناسب و صندلی به تعداد کافی تهیه شود. برای این منظور می‌توانید از ترکیب صندلی، زیرانداز و مبلمان باغی استفاده کنید. مبلمان را در اختیار گروهی از مهمان‌ها قرار دهید که می‌خواهند با یکدیگر گفتگو کنند تا از جمع شدن در یک مکان لذت ببرند. اگر شرایط نشستن مهمان‌ها منطبق با خواسته شما نیست نگران نباشید، زیرا به‌ احتمال‌ زیاد آن‌ها به همین شکل راحت هستند و از مهمانی لذت می‌برند.

بیشتر بخوانید: چطور میز پیک نیک بسازیم؟

اصول چیدمان میز و صندلی برای پذیرایی از مهمانان در فضای باز
قبل از تهیه صندلی باید از تعداد مهمان‌ها اطلاع داشته باشید تا صندلی به تعداد کافی تهیه کنید.

4. برنامه‌ریزی نداشتن برای باد و باران غیرمنتظره

هنگام برنامه‌ریزی برای مهمانی فضای باز گزارش آب‌ و هوا را بررسی کنید تا در روز مهمانی هوا بارانی نباشد. بااین‌حال اگر پیش‌بینی آب‌ و هوا آسمانی صاف را نشان می‌دهد، می‌دانید که شرایط جوی چقدر می‌تواند غیرقابل‌پیش‌بینی باشد و ممکن است هر اتفاقی رخ بدهد. به همین دلیل پیش‌بینی و آمادگی برای مقابله با چنین شرایطی ضروری است و باید از قبل به آن فکر کرده باشید.

پیش‌بینی وضع هوا و برنامه‌ریزی برای برگزاری مهمانی در فضای باز خانه
در زمان برگزاری مهمانی در فضای باز، از قبل باید تمهیدات لازم برای بارش باران و وزش شدید باد را پیش‌بینی کرده باشید.

5. عدم برنامه‌ریزی برای سرد شدن هوا

در مهمانی فضای باز با غروب آفتاب و کاهش دما، باز هم می‌خواهید مهمان‌ها راحت باشند. برای این منظور می‌توانید از وسایل گرمایش مناسب برای فضای باز استفاده کنید یا به‌سادگی چند پتو و ژاکت در اختیار مهمان‌ها قرار دهید تا بتوانند خود را گرم کنند.

تهیه پتو و لباس گرم برای برگزاری مهمانی فضای باز در هوای سرد
تعدادی پتو و لباس گرم آماده کنید تا در صورت سرد شدن هوا مهمان‌ها از آن‌ها برای گرم شدن استفاده کنند.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

6. نداشتن جعبه کمک‌های اولیه

یکی از مواردی که قطعا دوست ندارید در مهمانی فضای باز رخ بدهد، این است که شخصی آسیب ببیند. اما می‌دانید که ممکن است اتفاقی که انتظارش را ندارید، پیش بیاید. در صورت نیاز جعبه کمک‌های اولیه در نزدیکی خود داشته باشید. این جعبه باید شامل مواردی مانند چسب زخم، گاز استریل، مایع ضدعفونی، پماد سوختگی و اسپری درمان محل گزش حشرات باشد.

بیشتر بخوانید: جعبه کمک‌های اولیه خانگی شامل چه مواردی می‌شود؟

آماده‌سازی محتویات جعبه و کیف کمک‌های اولیه خانگی برای امدادرسانی
در زمان برگزاری مهمانی در فضای باز جعبه کمک‌های اولیه را در دسترس قرار دهید.

7. فراموش کردن همسایه خوب

مهمانی فضای باز می‌تواند یک شمشیر دولبه باشد. چون می‌خواهید مهمانی خود را به‌خوبی برگزار کنید، به همین خاطر اغلب موسیقی هم در دورهمی پخش می شود و مهمان‌ها با صدای بلند صحبت می‌کنند. پس احتمالا سر و صدای زیادی تولید می‌شود که خارج از کنترل شماست. ازآنجایی‌که حتماً در اطرافتان همسایگانی حضور دارند، نمی‌خواهید آن‌ها از شما به بدی یاد کنند.

به یاد داشته باشید که باید به همسایگان خود احترام بگذارید. یکی از مواردی که می‌تواند از بروز مشکلات و دلخوری جلوگیری کند، دعوت از همسایگان به مهمانی است. بااین‌حال اگر نمی‌توانید آن‌ها را دعوت کنید، حداقل اطلاع دهید و بخواهید در صورت ناراحتی به شما اطلاع دهند.

هنگام دعوت از مهمان‌ها، باید فضای پارک موجود را در نظر بگیرید. شاید همسایگان به شما لطف کنند و محل پارک خود را به مهمان‌هایتان بدهند، اما انتظار نداشته باشید که حتماً این لطف را در حقتان شما انجام بدهند. بعد از آمدن مهمان‌ها مطمئن شوید که مسیر تردد همسایه‌ها را مسدود نکرده باشند.

با همسایگان خود چطور رفتار کنیم؟ رعایت حقوق همسایه هنگام برگزاری مهمانی فضای باز
مدت‌زمان برگزاری مهمانی حداکثر چند ساعت است ولی شما سال‌های زیادی را در کنار همسایه‌های خود زندگی می‌کنید، هیچ‌گاه برای برگزاری مهمانی همسایه‌ها را دلخور و ناراحت نکنید.

8. درخواست نکردن برای آوردن غذا از دیگران

به‌جای اینکه همه غذاها را خودتان برای مهمانی تهیه کنید، سخت نگیرید و از بقیه درخواست کنید هرکدام به سلیقه خود یک نوع غذا بیاورند. در این حالت می‌توانید گوشت و نوشیدنی را برای مهمانی آماده کنید.

آوردن غذا توسط دیگران گزینه‌های بیشتری برای انتخاب غذا به مهمان‌ها داده و همه آن‌ها علاقه بیشتری به این نوع مهمانی نشان می‌دهند. تعداد کمی از مردم بااینکه خودشان غذا بیاورند، مخالفت می‌کنند. غذاهای متنوع روی میز بسیار زیبا و جذاب خواهد بود و ممکن است شخصی غذای جدیدی با خود آورده باشد. پس می‌توانید از او بخواهید دستور تهیه را در اختیار شما و دیگران قرار دهد تا سر صحبت جدیدی باز شود.

آداب سرو غذا و چیدمان میز و دکور مهمانی باغ برای جشن و دورهمی فضای باز
هرچه غذا روی میز بیشتر باشد، مهمان‌ها قدرت انتخاب بیشتری دارند و بیشتر از غذا لذت می‌برند.

9. عقب انداختن کارها

برای خرید مواد غذایی، راه‌اندازی فضای بیرونی و آمادگی برای شروع مهمانی تا آخرین لحظه منتظر نمانید. از یک هفته قبل برگزاری مهمانی فضای باز، فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه ‌کرده و چند روز قبل از مهمانی، مقدمات را فراهم کنید.

داشتن زمان کافی برای انجام کارها فشار زیاد را از بین می‌برد و به شما این امکان را می‌دهد که احساس کنید راحت‌تر کارها را انجام داده‌اید. همچنین در روز برگزاری مهمانی، زمان کافی برای وقت گذراندن با مهمان‌ها خواهید داشت، زیرا مجبور نیستید در آخرین لحظه هم کارهایی را باعجله انجام بدهید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در نورپردازی حیاط، ویلا و باغچه

چطور برای پذیرایی در فضای باز برنامه‌ریزی کنیم؟ اصول چیدمان دکور مهمانی باغ
برای برگزاری مهمانی در فضای باز از قبل برای تهیه مقدمات و دکور مهمانی باغ برنامه‌ریزی کنید تا برای انجام دادن کارها با کمبود زمان مواجه نشوید.

10. نداشتن برنامه‌ریزی برای از یکنواختی درآوردن مهمانی

ایده مهمانی فضای باز ممکن است ایده‌ای باشد که حول محور غذا و مکالمه بچرخد. بااین‌حال ایجاد چند فعالیت سرگرم‌کننده به جلوگیری از یکنواختی مهمانی کمک می‌کند. به فعالیت‌ها و بازی‌هایی فکر کنید که به آب شدن یخ مهمان‌ها کمک کند تا با یکدیگر ارتباط صمیمی‌تری داشته باشند. همچنین به چند موضوع برای شروع مکالمه و جلوگیری از سکوت ناخوشایند بین مهمان‌ها فکر کنید.

نیازی نیست همه فعالیت‌های خود را به‌طور هم‌زمان کنار بگذارید یا بلافاصله شروع به سرگرم کردن افراد کنید. بهتر است در صورت کسل‌کننده شدن مهمانی، چند فعالیت سرگرم‌کننده مانند بازی‌های کارتی و بازی روی میزی انجام دهید و در مورد یکی از موضوعاتی که قبلاً به آن فکر کرده‌اید، مکالمه‌ای راه بیندازید.

اگر مهمان‌ها از قبل یکدیگر را نمی‌شناسند، برای آن‌ها کارت معرفی تهیه کنید تا بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. این راهکار هنگام ملاقات مهمان‌ها با یکدیگر به آن‌ها کمک می‌کند.

فوتبال دستی بازی گروهی و دسته‌جمعی هیجان‌انگیز برای دورهمی، شب‌نشینی و مهمانی فضای باز
برای سرگرم شدن مهمان‌ها می‌توانید برای آن‌ها بازی‌های مهیج فراهم کنید تا مهمانی از یکنواختی خارج شود.

سخن آخر

برگزاری مهمانی در فضای باز ایده بسیار جذابی است و کمتر شخصی پیدا می‌شود که با آن مخالفت کند. برای چنین مهمانی نیاز دارید از قبل تعداد مهمان‌ها را بدانید و برنامه‌ریزی کنید تا زمان کافی برای فراهم کردن مقدمات مهمانی وجود داشته باشد. به همین‌منظور در این مطلب به نکاتی که در هنگام برگزاری مهمانی فضای باز باید رعایت کنید، پرداختیم تا به شما و مهمان‌ها خوش بگذرد و لحظات به‌یادماندنی را به یادگار در ذهن ثبت کنید.

منبع: thespruce

2 نظرات
 1. سمانه می گوید

  سلام برای سرد نشدن غذا موقع مهمونی چه کار میشه کرد؟

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام
   برای گرم ماندن غذا در فضای باز باید از ظرف‌های گرم کننده غذا استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 11 =