رفع نم سقف خانه

چگونه نم سقف خانه را از بین ببریم؟

نم سقف خانه منظره‌ خوشایندی نیست. این نم علاوه بر آن که موجب زشت شدن نمای خانه می‌شود به تدریج خرابی و پوسیدگی آن قسمت از خانه را در پی دارد.  بنا بر این دو دلیل باید حتماً در اولین فرصت با دیدن نم سقف خانه نسبت برای رفع آن اقدام نمود. البته نم و رطوبت فقط در سقف پدیدار نمی‌شود بلکه گاه دیوارها نیز مشمول آن هستند، اما در کل در اکثر موارد این سقف است که به نم دچار می‌شود و دردسرهایی می‌آفریند. در این نوشتار بر روی روش‌هایی جهت از بین بردن نم سقف خانه تمرکز داریم. در صورتی که به دنبال روش‌های رفع نم سقف خانه هستید با ما انتهای این نوشتار همراه باشید.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

رفع نم سقف خانه

۱- از خشک کن ماشین لباسشویی حتماً استفاده کنید

سعی کنید پس از هر بار شستشو با ماشین لباسشویی، حتماً از خشک کن لباسشویی استفاده کنید و لباس‌ها را با خیسیِ تمام در منزل پهن نکنید. البته این توصیه برای کسانی است که در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌کنند و عمدتاً برای آن که لباس‌ها را خشک کنند آن‌ها را روی رخت انداز در منزل پهن می‌کنند.

ضمناً این خانواده‌ها به جز آن که باید از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده کنند نباید اجازه دهند که لباس‌ها برای مدتی طولانی در وسط هال یا اتاق بمانند، چرا که گاهی نم سقف و رطوبت دیوارها ناشی از خشک شدن همین لباس‌ها است.

پس اولین موردی که باید برای  رفع نم سقف خانه رعایت کنید این است که در صورتی که در آپارتمان زندگی می‌کنید و لباس‌ها را پس از شستشو در وسط هال یا اتاق پهن می‌کنید، باید اولاً از خشک کن لباسشویی بهره ببرید و ثانیاً اجازه ندهید که لباس‌ها برای مدتی طولانی  در وسط هال یا اتاق بمانند.

۲- از تهویه استفاده کنید

اجازه ندهید که منزل‌تان عاری از تهویه باشد. در بهترین حالت سعی کنید یک یا دو فن برای آشپزخانه تعبیه کنید تا از طریق این فن‌ها هوای خانه عوض شود. در صورتی که امکان تعبیه فن وجود ندارد همیشه سعی کنید برای چند ساعت در روز پنجره‌ی خانه را باز بگذارید.

۳- از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید

یک سری دستگاه‌ها هستند که از آن‌ها جهت کاهش رطوبت محیط استفاده می‌شود. در صورتی که در مناطق مرطوب زندگی می‌کنید بهتر است برای پیشگیری و یا رفع نم سقف خانه یکی از این دستگاه‌ها را در منزل روشن کنید. با روشن بودن این دستگاه‌ها رطوبت کمتر شده و اگر نم سقف خانه ناشی از رطوبت خانه باشد مشکل برطرف خواهد شد.

۴- از ظرف نمک استفاده کنید

موردی دیگر نیز که می‌تواند در کاهش رطوبت خانه و البته رفع نم سقف خانه به کار آید استفاده از ظرفی حاوی نمک است. یک ظرف، ترجیحاً کم عمق، را با یک کیلو نمک پر کنید و آن را در مکانی نزدیکی نم قرار دهید. نمک این استعداد را دارد که رطوبت را به خود جذب کند و به این ترتیب به واسطه‌ی آن می‌توان از شر رطوبت سقف و دیوار رها شد.

۵- لوله‌ها را بررسی کنید

اگر بر روی سقف لکه‌های آب دیدید، این امر نشان از آن دارد که نم سقف خانه ناشی از رطوبت معمولی نیست، بلکه احتمالاً مشکل از لوله‌هایی است که در سقف خانه برای طبقه‌ی بالایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در چنین شرایطی دیگر کاری از شما ساخته نیست، بلکه باید کار را به متخصص بسپارید تا پس از بررسی وضعیت لوله‌ها اقدام به تعمیر آن‌ها و البته تعمیر سقف نماید. برای این کار، می‌توانید با شرکت استادکار تماس بگیرید و از خدمات بهترین متخصصین در این زمینه بهره ببرید.

خدمات لوله کشی آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب

 • لوله کشی آب سرد و گرم
 • لوله کشی فاضلاب و سرویس بهداشتی
 • نشت یابی لوله فاضلاب و رفع ترکیدگی فاضلاب
 • لوله کشی فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و توالت
دریافت این خدمت از استادکار

به خاطر داشته باشید که حتی نم دیوارها نیز ممکن است ناشی از ترکیدگی لوله‌ها باشد و این گونه نیست که مشکل ناشی از لوله‌ها صرفاً گریبان گیر سقف خانه شود. در هر دو شرایط این متخصص است که باید ناحیه را بررسی کرده و برای تعمیر اقدام نماید.

رفع نم سقف خانه

۶- عایق کاری ساختمان را بررسی کنید

اگر طبقه‌ی آخر ساختمان هستید و در کل سقف خانه‌ی شما همان پشت بام است باید حتماً عایق کاری را بررسی کنید. ممکن است مشکلی در قیر گونی و یا ایزوگام به وجود آمده باشد و باران به راحتی در سقف نفوذ کرده باشد. این مورد نیز موردی است که بهتر است آن را به متخصص بسپارید، چرا که در صورتی که مشکلی در عایق کاری ساختمان وجود نداشته باشد و شما کلی هزینه جهت تعمیر آن کنید طبیعتاً تمامی این هزینه صرفاً ضرر خواهد بود و البته مشکل نیز پابرجا خواهد ماند.

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

 • نصب و عایق‌بندی انواع ایزوگام
 • نصب ایزوگام پشت بام
 • نصب ایزوگام دیوارها و کف
 • قیرگونی و عایق‌کاری
دریافت این خدمت از استادکار

نکته آخر

 اگر گیاه و گلدان در منزل دارید و البته تعداد آن‌ها زیاد است سعی کنید تا زمان رفع نم سقف خانه، آن‌ها را در محیطی دیگر قرار دهید. اگر امکان چنین کاری نیست سعی کنید تا جای امکان کمتر آن‌ها را آبیاری کنید.

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.