در فصل جمع‌آوری میوه‌ها برای اینکه میوه‌های رسیده به دست ما برسند، مراحل زیادی را سپری کرده‌اند. یکی از این مراحل سمپاشی جهت جلوگیری از انواع آفت است. برای نگهداری از درختان میوه، در کنار آبیاری اصولی و کوددهی به موقع، توجه به زمان سمپاشی درختان میوه نیز اهمیت زیادی دارد. اما باید بدانیم زمان مناسب سمپاشی این درختان چه زمانی است تا بتوانیم آفات را از درختان دور نگه‌داریم. در نظر داشته باشید سمپاشی در زمان نامناسب و استفاده از سموم اشتباه نه‌تنها موثر نیست، بلکه به درختان آسیب جدی وارد می‌کند.

از آنجایی‌که بسیاری از حشرات طعم شیرین میوه رسیده را دوست دارند، می‌توانند با خوردن آنها به درختان آسیب وارد کنند. بنابراین کنترل این آفات، به میوه‌دهی بیشتر و پربارتر درختان باغ یا باغچه کمک می‌نماید. در این مقاله، زمان سمپاشی درختان میوه، بهترین سم برای درختان میوه، زمان سمپاشی زمستانه و بهترین زمان سمپاشی شته گفته خواهد شد. پس با این مقاله از استادکار همراه باشید.

چرا سمپاشی برای حفاظت از درختان لازم است؟

مسلما به‌عنوان یک باغبان دوست ندارید محصولات خوشمزه‌تان را با ارتشی از آفات و حشره‌ها به اشتراک بگذارید. اما متاسفانه یک روش متداول و مورد اعتماد برای حفاظت از همه درختان میوه در برابر آفات و حشرات موذی وجود ندارد. به‌عنوان مثال باید بگوییم زمان سمپاشی درخت آلو با زمان سمپاشی درخت سیب و زمان سمپاشی درخت تبریزی متفاوت است. با این حال اگر زمان سمپاشی درختان میوه را بدانیم، می توانیم احتمال ابتلا به آفت را در آنها به شدت کاهش دهیم.

این مقاله هم اطلاعات مفیدی در بردارد: راهکارهای مختلف از بین بردن شته و سمپاشی گیاهان آپارتمانی

اگر برای سمپاشی باغچه و فضای سبز منزل خود، به دنبال افراد خبره می‌گردید، همین حالا با استادکار تماس بگیرید:

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

سمپاشی پس از هرس برای مبارزه با انواع آفات

درختان میوه سالم، اغلب می‌توانند با حمله آفات و حشرات از بین بروند و خسارات زیادی را روی دست کشاورز یا باغبان بگذارند. برای اینکه آفات را از درختان دور کنید، باید چهارچوبی ایجاد کنید تا نور و هوا به راحتی میان شاخه و برگ‌ها نفوذ کند.

برای مبارزه با آفت درختان، شاخه‌هایی را که مانع ورود نور خورشید به فضاهای درونی و پایین‌تر هستند، قطع کنید. نور خورشید نه‌تنها باعث رشد گیاهان می‌شود بلکه موجب جلوگیری از آفات نیز می‌گردد. سعی کنید شاخه و برگی که موقع هرس کردن پای گیاه و درخت ریخته است را نیز جمع‌آوری کنید. چون اگر این شاخه و برگ‌ها در هم محبوس شوند، رطوبت را در خود حفظ کرده و تبدیل به محیط مساعدی برای رشد قارچ‌ها می‌شوند.

لازم به ذکر است که به هیچ‌وجه شاخه و برگ‌های شته و آفت‌زده را نباید پای درختان ریخت. چراکه باعث تکثیر و رشد دوباره آفت‌ها می‌‌شود. پس بهتر است آنها را در جایی دور از باغ بسوزانید.

پس از هرس، محلولی از سم و آب ولرم آماده کنید و آن را به درختان بپاشید. در زمان سمپاشی درختان میوه، سم را با سمپاش‌های موتوری (برای باغ‌های بزرگ) یا مخزن سمپاش دستی (برای باغچه‌های کوچک) به درختان بدهید. توجه داشته باشید برای کنترل کامل آفات، به جز ساقه و برگ، باید تنه درختان را هم در زمان سمپاشی درختان میوه سم بزنید.

در این مورد، بیشتر بدانید: بهترین زمان هرس درختان چه زمانی است؟

برای بهره‌گیری از خدمات متنوع استادکار از جمله سمپاشی فضای سبز، اپلیکیشن ما را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

ایجاد محیط مناسب رشد و شرایط نوردهی

برخی گیاهان به نور مستقیم احتیاج دارند تا آفت نگیرند، اما عکس این مطلب نیز صادق است. برخی گیاهان سایه‌دوست هستند و نباید آنها را زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید، چون موجب ضعیف شدن و آفت زدن آنها می‌شوید. به علاوه، محیط گیاه را نباید مدام عوض کنید تا به استرس دچار نشود. گیاهان اگر در معرض استرس باشند، مقاومتشان کاهش می‌یابد و به سرعت توسط حشرات مضر مورد حمله قرار می‌گیرند.

خواندن این مقاله هم به دوستداران گیاهان توصیه می‌شود: برای از بین بردن حشرات گلدان چاره چیست؟

چه زمانی درختان و گیاهان را سمپاشی کنیم؟

کارشناسان خبره معمولا زمستان را زمان مناسب برای کنترل شپشک‌ها و آفات برگ‌خوار می‌دانند. در واقع می‌توان گفت بهترین زمان سمپاشی درختان میوه، طی ماه‌های بهمن و اسفند و قبل از جوانه زدن درختان است.

زمان سمپاشی زمستانه، باید بعد از سپری شدن خطر سرمای شدید و قبل از ظهور رشد جدید (متورم شدن جوانه) صورت گیرد. با توجه به اهمیت این موضوع، در ادامه مقاله در مورد سمپاشی زمستانه، بیشتر صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی بهتر با زمان سمپاشی درختان میوه، در این بخش به تعدادی از درختان، زمان مناسب برای سمپاشی آنها و بهترین سم برای درختان میوه اشاره خواهیم کرد. همچنین زمان سمپاشی درخت تبریزی را که در حیاط بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود، بررسی خواهیم نمود.

 • بهترین زمان سمپاشی درخت به

درخت به ممکن است به آفات متنوعی دچار شود. از جمله آنها می‌توان به زخم برگ، لکه برگ و کپک پودری اشاره کرد. بهترین زمان سمپاشی درخت به در برابر این آفات، اوایل فصل بهار است. بهترین سم برای درختان میوه مانند به، قارچ‌کش‌های معدنی مانند مس و گوگرد خواهد بود.

 • زمان سمپاشی درخت سیب

درخت سیب هم آفات متنوعی دارد که برای مبارزه با آنها، زمان‌های مختلفی توسط کارشناسان کشاورزی تعیین شده است. زمان مناسب برای سمپاشی جهت پيشگيري از بروز بيماري لكه سياه سيب، اوایل فروردین ماه توصیه می‌شود. در صورت ظهور كنه قرمز اروپايي، لازم است این درخت اوایل تابستان سمپاشی گردد. بهترین سم برای درختان میوه همچون درخت سیب، ترکیب روغن ولک دیموترایت، آدمیرال و اتیون خواهد بود.

 • زمان سمپاشی درخت تبریزی

درخت تبریزی یا درخت صنوبر، ممکن است گاهی دچار حمله شته‌ها شوند. برای مبارزه با این آفات، باید درخت را با سم شته‌کش سمپاشی کرد. بهترین زمان سمپاشی درخت تبریزی و صنوبر، اوایل تابستان است.

سمپاشی درختان میوه در زمستان

زمان سمپاشی زمستانه، در دوره خواب درختان یعنی از اواسط بهمن است. در زمان سمپاشی درختان میوه در فصول سرد، باید از سم‌های زمستانه استفاده کرد. این سم‌ها معمولا با روغن‌های مخصوص مانند روغن ولک مخلوط می‌شوند تا اثر بیشتری روی درختان داشته باشند. سموم زمستانه برای نابود کردن حشرات جونده و مکنده که زیر پوست درختان جا خوش کرده‌اند، انجام می‌شود. زمان سمپاشی زمستانه، به علت نبود شاخه و برگ و محصول، سمپاشی درختان راحت‌تر انجام می‌گیرد.

به‌عنوان مثال، درخت سیب، میزبان نوعی شته به نام شته سیب به رنگ زرد است که پاهایی به رنگ سبز تیره دارد. بهترین زمان سمپاشی شته سیب، زمستان خواهد بود. در زمان سمپاشی درخت سیب در زمستان، به این نکته توجه کنید که شرایط جوی مناسب باشد. در غیر این‌صورت، بخش عمده سم در اثر بارش باران یا برف، از بین خواهد رفت.

خواندن این راهنمای کود دادن به درختان هم مفید است: بهترین زمان کود دهی درختان و باغچه و آموزش آن

بهترین زمان سمپاشی قارچ‌کش

از این نوع سم برای جلوگیری و درمان بیماری‌های قارچی درختان استفاده می‌شود. اگر گیاه یا درختی به قارچ مبتلا شده باشد، استفاده از قارچ‌کش‌ها ضروری است. اما بهترین زمان سمپاشی قارچ‌کش، در ساعات‌ خنک روز یعنی اوایل صبح یا حوالی غروب آفتاب خواهد بود. به دلیل اینکه روزنه برگ گیاهان در این زمان‌ها باز است، سمپاشی قارچ‌کش در این بازه‌های زمانی نتیجه بهتری دارد. به خاطر داشته باشید زمان نامناسب استفاده از قارچ‌کش در هوای بارانی و همچنین هنگام وزش باد است.

اگر به گیاهان آپارتمانی علاقه‌مندید، این مقاله را از دست ندهید: این گیاهان بالارونده پیچکی، سرسبزی بیشتری به خانه می‌دهند

چه نکاتی باید در زمان سمپاشی درختان میوه رعایت شوند؟

اگر به باغبانی مشغول هستید یا در باغچه خود تعدادی درخت میوه دارید، باید نکاتی را درباره زمان سمپاشی درختان میوه و نحوه سمپاشی آنها بدانید:

 • بهترین زمان سمپاشی درختان میوه، یک الی دو هفته قبل از جوانه زدن درختان است.
 • توصیه می‌شود پیش از سمپاشی درختان، آنها را آبیاری کنید.
 • بهتر است در زمان سمپاشی درختان میوه، از موتور سمپاشی استفاده کنید.
 • سمپاشي را به اندازه‌ای انجام دهید که سم از روی شاخه‌ها و برگ‌ها چکه کند. تنه درخت را هم فراموش نکنید.
 • بخش‌های داخلی درختان منبع اصلی آلودگی با آفات هستند. پس این بخش‌ها را به‌صورت خاص و با دقت بیشتری سمپاشی کنید.
 • اگر دمای هوا بالاتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد است، زمان سمپاشی درختان میوه را به یک روز دیگر موکول کنید.
 • توجه داشته باشید که بهترین زمان سمپاشی زمستانه، پس از هرس درختان است.

بهترین زمان سمپاشی درختان میوه

سخن پایانی

در این مقاله نکات مهمی در مورد زمان سمپاشی درختان میوه و بهترین سم برای درختان میوه آموختید. علاوه بر این، بهترین زمان سمپاشی درخت به و زمان سمپاشی درخت سیب به شما گفته شد. در ضمن اشاره شد زمان سمپاشی درخت آلو، بستگی به اقلیم منطقه رویش این درخت دارد.

تنها لازم است تاکید کنیم که از استفاده خودسر سموم برای درختان میوه خود، خودداری نمایید. همچنین قبل از اقدام به سمپاشی، حتما از متخصصان امر مشاوره بگیرید. چون سمپاشی بی‌موقع و با ترکیبات نامناسب، بیش از مفید بودن، برای گیاهان مضر است.

همکاران ما در استادکار، بهترین سم برای درختان میوه را می‌شناسند. همچنین زمان سمپاشی درختان میوه را به خوبی می‌دانند. پس برای دریافت خدمت سمپاشی درختان میوه خود، با ما تماس بگیرید:

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

 • نابود کردن انواع آفت‌ها
 • قارچ‌ها و علف‌های هرز
 • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: homeguides