چطور با رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی ورزش کنیم؟

0

ضدعفونی و ورزش مسئله مهمی است که به خصوص در این روزها دغدغه‌ بسیاری از ماست. ورزش در باشگاه و فضاهای عمومی نظیر پارک‌ها و فضاهای سبز در هر حالتی نیازمند رعایت موارد بهداشتی است تا از بروز بیماری‌ها و مشکلات برای افراد جلوگیری کند. ضدعفونی کردن وسایل در باشگاه نیز موردی است که باید به آن توجه شود. در این نوشتار با ما همراه باشید تا شما را با رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی و ورزش، بیش‌تر آشنا کنیم.

چرا باید مسئله ضدعفونی و ورزش را رعایت کنیم؟

همانطور که می‌دانید در هنگام ورزش به خصوص در فضایی خارج از منزل، ما با وسایل و ابزار ورزشی گوناگونی در تماس هستیم. وسایل ورزشی مخصوص در باشگاه‌ها و پارک‌ها ممکن است روزانه توسط افراد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند و لمس شوند. بنابراین، اگر یک نفر از آن افراد ناقل بیماری واگیردار خاصی باشد، می‌تواند آن را بین بقیه افراد انتشار دهد و این یعنی یک مشکل همگانی.

باکتری‌ها و ویروس‌هایی مثل ویروس کرونا قابلیت نشستن و ماندگاری روی سطوح مختلف را دارند و از این طریق می‌توانند افراد را آلوده کنند. پس بهتر است در صورتی که قصد ورزش و فعالیت فیزیکی را در خارج از منزل خود دارید، تمام نکات و موارد بهداشتی لازم را رعایت کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

رعایت بهداشت فردی و اجتماعی هنگام ورزش | نکات بهداشتی هنگام فعالیت‌های ورزشی | ضدعفونی لوازم ورزشی
رعایت بهداشت فردی و اجتماعی هنگام ورزش در محیط‌های خارج از منزل مثل باشگاه و پارک می‌تواند شما را از ابتلا به کرونا در امان نگه دارد.

چطور با رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی ورزش کنیم؟

همانطور که اشاره شد رعایت بهداشت فردی و جمعی در زمان ورزش کردن و فعالیت فیزیکی به خصوص در فضاهای همگانی امر بسیار مهمی است. اگر می‌خواهید با خیال آسوده در فضای خارج از منزل ورزش کنید، باید تمام نکات بهداشتی را رعایت کنید. در ادامه به جزئیات نکات رعایت اصول بهداشتی در زمینه ضدعفونی و ورزش می‌پردازیم.

روش های ضدعفونی و ورزش برای پیشگیری از ابتلا به کرونا | اصول ضدعفونی اماکن ورزشی
اصول بهداشتی آسانی در زمینه ضدعفونی و ورزش برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی مانند کرونا وجود دارند که شما با رعایت آن‌ها ورزش ایمنی را در فضای خارج از منزل تجربه خواهید کرد.

اصول ضدعفونی و ورزش در خارج از منزل

زمانی که می‌خواهید در مکان‌هایی نظیر باشگاه‌ها و پارک‌ها ورزش کنید، باید تمام اصول بهداشتی را رعایت کنید. به خصوص در این دوره که شیوع بیماری کووید-19 یا ویروس کرونا باعث ایجاد مشکلات زیادی برای افراد شده است، رعایت بهداشت برای پیشگیری از کرونا اهمیت بیش‌تری پیدا کرده است.

  • توجه کنید که قبل از هرچیز، به همراه داشتن و استفاده از وسایلی مانند ماسک، دستکش، کلاه، مواد ضدعفونی کننده مناسب نظیر ژل ضدعفونی کننده دست و صورت، پد الکلی و سایر موارد ضروری است، بنابراین از قبل به تهیه موارد گفته شده اقدام کنید.
  • علاوه بر استفاده از این وسایل برای جلوگیری از بروز مشکل و بیماری‌های احتمالی، ضدعفونی کردن وسایل و تجهیزات ورزشی باشگاه و پارک نیز مسئله مهمی است که نباید فراموش کنید.
  • همچنین هنگام انجام فعالیت ورزشی در خارج از منزل، احتمالا شما با افراد دیگری نیز در ارتباط خواهید بود. بهترین کار برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، حفظ فاصله با افراد و خودداری از دست دادن و ارتباط نزدیک با آن‌هاست.
اصول ضدعفونی و ورزش در خارج از منزل | ضدعفونی کردن وسایل و تجهیزات ورزشی برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا
بیماری کووید-19 یا کرونا مسئله مهمی است که گریبانگیر بسیاری از افراد شده است. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در سطح فردی و اجتماعی بسیار مهم است.

ضدعفونی و ورزش: ورزش در فضای باز

در این ایام که رعایت فاصله‌ اجتماعی امری ضروری است، پیشنهاد می‌کنیم تا جای ممکن در خانه ورزش کنید. تمرین در خانه در دوره کرونا یکی از انتخاب‌های مناسب برای جلوگیری از ابتلای احتمالی به بیماری و بروز مشکلات است. همچنین توصیه می‌شود در صورت احساس علائم کرونا مثل تب، بدن درد، بی حالی، سرفه خشک و غیره پس از پیگیری و مراجعه به پزشک، به طور موقت فعالیت فیزیکی و ورزش را کنار بگذارید. اما اگر اصرار به ورزش و همچنین تمرین در محیط خارج از خانه و فضای باز را دارید، ما ورزش دو و پیاده‌روی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. شما در هنگام پیاده‌روی تماس کم‌تری با سطوح و افراد دارید و این باعث می‌شود که خطر کم‌تری شما را تهدید کند. اما بهتر است در این حالت هم از وسایلی مانند دستکش و ماسک استفاده کنید.

  • اگر قصد ورزش با وسایل ورزشی موجود در پارک‌ را دارید حتما دستکش بپوشید و در صورت امکان پد الکلی یا الکل 70 درصد به همراه داشته باشید تا سطوحی را که با آن‌ها در تماس خواهید بود، ضدعفونی کنید.
  • از دست زدن به چشم‌ها، دهان و گوش نیز خودداری کنید و تا جای ممکن ماسک را روی صورت جا به جا نکنید.
  • فراموش نکنید که پس از بازگشت به خانه دست و صورت و لباس‌هایتان را ضد عفونی کنید.
  • تمیز کردن و ضد عفونی وسایلی مانند دسته کلید، گوشی و هر آنچه که در خارج از منزل از آن استفاده کرده‌اید جز راهکارهای جلوگیری از ابتلا به کرونا است.
نکات بهداشتی ورزش در محیط باز | اصول بهداشتی فعالیت بدنی در دوران کرونا | علائم کرونا
اگر علائم کرونا را احساس می‌کنید با مشورت پزشک تا چند روز فعالیت ورزشی را کنار بگذارید تا بدن شما فرصت بازسازی و ترمیم داشته باشد.

ورزش ایمن در باشگاه: ضدعفونی کردن وسایل باشگاه

همانطور که گفته شد، به همراه داشتن وسایل بهداشتی شخصی مانند ماسک، دستکش و غیره در هنگام رفتن به باشگاه ضروری است. به این نکته توجه کنید اگر علائمی مشابه علائم کرونا در خود احساس می‌کنید تا جای ممکن در منزل بمانید. مطالعات نشان داده‌اند که سطوح تجهیزات باشگاه‌های بدنسازی به دلیل استفاده همگانی افراد، محل تجمع باکتری‌ها و ویروس‌هاست. بنابراین، در دوره کرونا، ضدعفونی کردن وسایل باشگاه مسئله بسیار مهمی است.

  • در وهله‌ اول بهتر است باشگاهی را برای ورزش انتخاب کنید که از رعایت بهداشت توسط کارکنان آن مطمئن هستید، زیرا ضدعفونی و گندزدایی اماکن ورزشی به عهده مسئولین و کارکنان آن‌هاست.
  • در کنار موارد گفته شده، شما نیز باید به رعایت بهداشت و ضدعفونی هنگام ورزش دقت کنید. پد الکلی و یا وسایلی نظیر پنبه و دستمال برای ضدعفونی کردن تجهیزات ورزشی مناسب‌اند. قبل از شروع کار با وسایل ورزشی باشگاه، تا جایی ممکن سطح وسایل را توسط پد و یا پنبه آغشته به الکل 70 درصد، ضدعفونی کنید. برای این کار می‌توانید از مواد ضدعفونی کننده مناسب دیگری نیز استفاده کنید.
  • رعایت فاصله اجتماعی نیز در محیط باشگاه بسیار مهم و ضروری است.
اصول ضدعفونی کردن تجهیزات ورزشی | محلول ضدعفونی کننده وسایل ورزشی | خدمات ضدعفونی باشگاه ورزشی
ضدعفونی کردن تجهیزات ورزشی در باشگاه جز راهکارهایی است که شما می‌توانید در کنار رعایت بهداشت فردی از آن استفاده کرده و خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهید.

گفتار پایانی

در این نوشتار شما نکات و مطالبی را در مورد مسئله ضدعفونی و ورزش و فعالیت ورزشی ایمن در محیط‌های خارج از خانه مانند باشگاه و پارک مطالعه کردید. همانطور که در این مطلب اشاره شد، رعایت اصول بهداشتی هنگام ورزش در فضای باز می‌تواند شما را از ابتلا به بیماری‌ها در امان نگه دارد. استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب، دستکش و ماسک هنگام ورزش در باشگاه و پارک نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. اگر نظر و تجربه‌ای در زمینه ضدعفونی و ورزش دارید برایمان بنویسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 11 =