تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان
تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان

تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان

«با هندزفری گوشیم آهنگ گوش می‌کردم که ناگهان صدا قطع شد. جک هندزفری متصل بود ولی صدای موزیک نمی‌آمد. هندزفری را از روی گوشم برداشتم و کمی وارسی کردم  قسمت پایین سیم هندزفری از جک بیرون زده بود.»  مشکل جک هندزفری و قطع شدن سیم آن یکی از رایج‌ترین اشکالات در ابزارهای جانبی گوشی و موزیک پلیرهاست. در این پست استادکار قصد داریم در مورد روش‌های تعمیر هندزفری مانند تعویض جک و درست کردن پارگی کابل آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تعویض جک و تعمیر هندزفری گوشی و موزیک پلیرها

یکی از دلایل تعمیر هندزفری مربوط به جک آن است. زمانی که سیم‌های قسمت جک روکش‌شان از بین می‌رود و بیرون می‌آیند، در اکثر مواقع نیاز به جایگزینی دارند. برای تعمیر هندزفری ابتدا باید آن را از جک قدیمی جدا کنید. با استفاده از یک قیچی یا چاقو می‌توانید سیم را ببرید. اکثر جک‌های هندزفری از نوع سه و نیم میلی متری هستند. با توجه به نوع دستگاهی که برای پلاگین هندزفری از آن استفاده می‌کنید باید جک مناسب را تهیه کنید. جک جدید را می‌توانید از لوازم الکترونیکی خریداری کنید. (پیشنهاد دریافت خدمات: تعمیرات موبایل در محل)

تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان
حتی اگر جک با ابعاد بزرگتر از سه و نیم میلیمتری نیز تهیه کنید روش اتصال و تعویض جک هندزفری یکسان است.

با استفاده از یک سیم چین با احتیاط روکش سیم هندزفری را از انتها به اندازه دو و نیم سانتی متر جدا کنید طوری که به رشته‌های سیم آسیبی نرسد.

در بسته‌های جکی که خریداری می‌کنید یک جک سه پایه به همراه یک پوشش فلزی یا پلاستیکی قرار دارد. ابتدا پوشش را داخل سیم هندزفری قرار دهید. سپس سیم‌هایی را که با سیم لخت کن از روکش بیرون آورده‌اید را بر اساس رنگ‌شان از هم جدا کنید. اغلب سه یا چهار دسته سیم وجود دارد، دو سیم به رنگ قرمز و سبز و دو سیم مسی. جک‌های هندزفری مجموعا سه پایه و نقطه اتصال دارند پس باید فقط سه سیم داشته باشیم. سیم‌های مسی رنگ را به هم دیگر بتابانید تا یک سیم را تشکیل دهند. (پیشنهاد مطالعه: آموزش تعمیر کابل شارژ موبایل و لپ تاپ)

اگر کابل هندزفری از دو کابل روکش‌دار تشکیل شده باید با استفاده از سیم لخت کن روکش هر دو در بیاورید سپس تمامی سیم‌های داخلی با رنگ‌های مشابه را به هم بتابانید (سبزها، قرمزها و سیم های مسی را با همدیگر بتابانید)، تا تنها سه رشته سیم داشته باشید.

حال باید انتهای هر یک از این سه دسته سیم را با استفاده از لحیم گرما بدهید. گرما باعث می‌شود تا عایق روی این سیم‌ها بسوزد و برای اتصال آماده شوند. برای استفاده از لحیم مراقب انگشتان‌تان باشید و بهتر است از یک دستکش نخی استفاده کنید.

بیشتر بدانید بهترین روش های تقویت مودم کدامند؟

تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان
برای تعمیر هندزفری مدت زمان لحیم کاری باید تنها چند ثانیه باشد و قبل از اینکه سیم‌ها سیاه شوند، لحیم کاری را متوقف کنید.

اگر جک هندزفری را نگاه کنید کلا سه عدد پایه و جای اتصال دارد. ولی نکته اصلی این است که لحیم کاری سیم روی هر یک از این پایه‌ها صرفا برای ایجاد اتصال بهتر است و لحیم کاری برخلاف جوشکاری قدرت چسبندگی ندارد. بنابراین برای تعمیر هندزفری قبل از لحیم کاری باید سیم‌ها را به ترتیب زیر چندین بار دور هر یک از پایه‌ها بپیچید.

  • سیم مسی به هم تابیده به پایه وسط (پایه بلندتر) جک
  • سیم قرمز به پایه سمت راست
  • سیم سبز به پایه سمت چپ
تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان
در بیشتر تلفن‌های همراه و تبلت‌های شرکت سامسونگ، اپل، HTC، بلک‌بری، سونی و موتورولا؛ کابل چهار سیم دارد (قرمز، سبز، مسی و آبی). برای تعمیر هندزفری ابتدا جک را با استفاده از دم باریک یا انبر ثابت نگهدارید و به ترتیب از بالا، اول سیم قرمز، دوم سیم سبز، سوم سیم مسی و در انتها سیم آبی (مربوط به میکروفون) را به هر یک از پایه‌ها لحیم کنید.

اگر در همین وضعیت و پیش از لحیم کاری هم جک هندزفری را به گوشی یا پلیر وصل کنید، می‌توانید صدا موزیک را بشنوید ولی ممکن است کمی خش خش داشته یا همراه با قطع و وصل باشد. اگر نتوانید صدایی بشنوید احتمالاً سیم‌ها را اشتباه وصل کرده‌اید. بنابراین مجدد اتصال آن‌ها را بررسی کنید.

برای لحیم کاری به هیچ عنوان انتهای جک را لمس نکنید زیرا گرمای آن انگشتان‌تان را می‌سوزاند. بهتر است جک را با یک گیره روی یک میز قدیمی ثابت کنید (حتی می‌توانید پایه جک را بین دهانه یک انبر یا دم باریک ثابت نگهدارید) و سپس لحیم کاری را انجام دهید. زیرا حرکت دادن پایه‌های جک حین لحیم کاری باعث می‌شود اتصال ضعیفی داشته باشید و به اصطلاح لحیم سرد شود.

بعد از اینکه از اتصال سیم‌ها به پایه مطمئن شدید، باید روکش جک را روی پایه قرار دهید. در این قسمت نباید بیش از حد روی سیم‌ها فشار بیاورید اگر در حین قرار دادن روکش روی پایه، اتصالات سیم‌ها به همدیگر برخورد کند، هندزفری کار نخواهد کرد (نمی‌توانید صدا موزیک را بشوید). در صورت بروز این مشکل روکش را بردارید و کمی اتصالات پایه را از هم دور کنید و مجدد روکش را روی آن قرار دهید.

تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان
در مرحله آخر از تعمیر هندزفری با دقت پوشش را روی پایه جک بکشید طوری که اتصالات سیم‌های لحیم شده ‌به هم برخورد نکنند.

حتی اگر در لحیم کاری هم اشتباه کرده یا سیم‌ها را به پایه‌های نادرست وصل کردید، از ابتدا کابل هندزفری را برش زده و مراحل را تکرار کنید. البته در این صورت کمی طول کابل هندزفری‌تان کوتاه‌تر می‌شود.

تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان
اگر برای تعمیر هندزفری از جک بدون روکش استفاده کرده‌اید، پس از پایان لحیم کاری روی پایه کابل را با استفاده از نوار عایق الکتریکی بپوشانید.

چطور از سلامت جک هندزفری مطمئن شویم؟

قبل از اینکه برای خرید یک جک جدید هزینه کنید، می‌تواند با استفاده از دستگاه مولتی متر دیجیتالی سلامت آن را بررسی کنید. ابتدا جک هندزفری قدیمی را از کابل آن جدا کرده و آن را تمیز کنید. مولتی متر دیجیتالی را روی حالت بیزر (شبیه علامت یک زنگ یا بلندگو است) قرار دهید. سپس یک سر مولتی متر را روی ابتدا و سر دیگر آن را روی انتهای جک بگذارید. اگر اتصالی در این بین وجود داشته باشد، مولتی متر آن را نشان می‌دهد و به این معنی است که جک سالم است و برای تعمیر هندزفری می‌توانید مجدد از آن استفاده کنید.

تعمیر هندزفری و جک آن توسط خودتان
برای تعمیر هندزفری، پیش از تعویض جک ابتدا سلامت آن را با مولتی متر دیجیتالی بررسی کنید.

روش تعمیر سیم هندزفری قطع شده

هندزفری کابل نازکی دارد و به مرور زمان ممکن است پاره شود. برای تعمیر هندزفری کافی است به اندازه دو سانتی متر از هر دو سر سیم قطع شده را جدا کرده و پوشش آن را با سیم لخت کن به آرامی بردارید. در زیر آن سیم‌ها وجود دارند. سیم‌ها به سه رنگ سبز، قرمز و مسی هستند. قبل از لحیم کاری باید عایق هر یک از سیم‌ها را باز کنید سپس سیم های هم رنگ را دو به دو به هم بتابانید در انتها آن را لحیم کرده و با استفاده نوار عایق الکتریکی روی آن را بپوشانید.

نظرات و پیشنهادات

برای تعمیر هندزفری ابتدا باید سلامت جک آن را با استفاده از مولتی متر دیجیتالی بررسی کنید. سپس متناسب با تعداد سیم‌های موجود در کابل و با کمک راهنمای این پست استادکار نسبت به تعویض جک هندزفری یا تعمیر فیش آن اقدام کنید.

اگر تکنیک‌های خوبی برای لحیم کاری سیم می‌شناسید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منابع: Explainthatstuff | Instructables1 | Instructables2

پریسا وارسته
پریسا وارسته | نویسنده وبلاگ استادکار در بخش‌های مختلف خانه و ساختمان، دکوراسیون و چیدمان، خانه داری و نظافت، سلامت، زییایی و تکنولوژی