عمر لوازم برقی خانگی چقدر است؟

0

همه ما در خانه خود تعدادی لوازم برقی داریم که از بعضی از آنها (مثل یخچال) هر روز و از برخی دیگر (مانند اتو و بخاری) گاها استفاده می‌نماییم. اما گاهی به نظر می‌رسد که یک وسیله، مستعمل شده و درست کار نمی‌کند. در این‌گونه مواقع احتمالا عمر لوازم برقی خانگی به سر رسیده و باید آن را با یک وسیله نو، جایگزین کرد.

اما به راستی، از کجا باید بفهمیم عمر مفید لوازم خانگی ما تمام شده یا می‌توانیم با تعمیر آن، مجددا برای مدت طولانی از آن بهره بگیریم؟ یک قاعده کلی می‌گوید اگر باید بیش از نصف قیمت دستگاه جدید را به تعمیر دستگاه قدیمی اختصاص دهید، بهتر است آن را تعویض نمایید. در ادامه، به نکات مهمی در مورد عمر لوازم برقی خانگی مانند عمر مفید اتو و عمر مفید بخاری گازی اشاره خواهیم کرد. در مورد اینکه عمر مفید یخچال چقدر است هم صحبت خواهیم نمود. پس با این مقاله از استادکار همراه باشید.

عمر مفید یخچال چقدر است؟

خوشبختانه عمر لوازم برقی خانگی سرمایشی، زیاد است. به طور مثال، یخچال‌ها معمولاً ۱۵ تا ۲۵ سال عمر می‌کنند. بعد از این مدت، اگر با مشکلی مواجه شدید، باید بررسی کاملی انجام دهید و تصمیم بگیرید که بهتر است این وسیله را عوض کنید یا تعمیرش نمایید.

برای دانستن طول عمر لوازم برقی خانگی خنک‌کننده، خواندن این مقاله هم مفید است: راهکارهای افزایش طول عمر یخچال و فریزر

یک یخچال فریزر ساید بای ساید در آشپزخانه با فاصله مناسب از فر برای افزایش عمر مفید لوازم برقی خانگی
تنها به جواب سوال عمر مفید یخچال چقدر است، اکتفا نکنید. اگر شما از این وسیله به خوبی مراقبت کنید، عمر مفید لوازم خانگی این‌چنینی، ممکن است دو الی سه سال هم بیشتر شود.

اگر یخچال یا فریزر شما دچار مشکلی شده است یا برای افزایش طول عمر لوازم برقی خانگی از این دست دنبال یک تعمیرکار باتجربه می‌گردید، با استادکار تماس بگیرید:

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

عمر مفید فریزر

عمر فریزر هم درست مشابه با یخچال است. اگر فریزر شما ایرادی پیدا کرد، برای اینکه مشکلش را پیدا کنید، ابتدا همه مواد داخل آن را خارج کنید. سپس پریز برق را بکشید و چند ساعت صبر کنید تا دمای آن به بالای صفر برسد. سیم‌پیچ‌ها را باز کنید و بررسی نمایید. (خرابی سیم‌پیچ‌ها اغلب می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تر دیگری شود). اگر وقتی دوباره فریزر را به برق وصل کردید، مشکل همچنان وجود داشت، ممکن است وقت آن رسیده باشد که از یک تعمیرکار معتبر کمک بخواهید.

ممکن است کمپرسور فریزر از کار افتاده باشد که تعویض آن بسیار گران تمام می‌شود. این مشکل، می‌تواند به‌عنوان نشانه‌ای تلقی شود که زمان تعویض دستگاه رسیده است.

جهت افزایش عمر مفید لوازم خانگی، این مقاله هم مفید است: این ۶ اشتباه استفاده از لوازم خانگی برقی را تکرار نکنید!

یخچال و فریزر ساید بای ساید سرمه‌ای با درهای باز در آشپزخانه
عمر لوازم برقی خانگی، بستگی به مکان قرارگیری آن هم دارد. مثلا اگر فریزر را نزدیک وسایل گرمایشی مانند اجاق گاز یا سماور بگذارید، عمر کمتری خواهد داشت.

عمر مفید ماشین لباسشویی

به طور عمده، عمر لوازم برقی خانگی شوینده یک دهه است. پس از این مدت، مشکل رایجی که برای ماشین لباسشویی پیش می‌آید، آبگیری نکردن لباس‌ها است. در این شرایط، می‌توان ماشین لباسشویی را تعمیر کرد و نیازی به تعویض آن نیست.

اگر وقتی دستگاه را به کار می‌اندازید، دیگ آن نمی‌چرخد، مشکل مربوط به چرخ‌دنده‌ها یا تسمه محرکه است. اگر مهارت لازم برای تعویض این قطعات را ندارید، به یک تعمیرکار مراجعه نمایید. چون هزینه تعمیرکار بسیار کمتر از مشکلی است که ممکن است شما ناخواسته پیش بیاورید! اگر مشکل مربوط به دیگ لباسشویی نباشد، تعمیر آن پیچیده و پرهزینه خواهد بود. در این مرحله، عمر لوازم برقی خانگی شما تمام شده و باید به فکر خرید دستگاه دیگری باشید.

فردی در حال ریختن لباس چرک داخل ماشین لباسشویی در آشپزخانه
برای افزایش عمر لوازم برقی خانگی مانند ماشین لباسشویی، بهتر است آن را پس از نصب، تراز کنید تا قطعات آن هنگام کار، با مشکل مواجه نشوند.

عمر مفید دستگاه خشک‌کن

خشک‌کن‌های لباس یکی از دستگاه‌های مقاوم هستند و قبل از تسلیم شدن در برابر مشکلات، بیش از ده سال دوام می‌آورند. اکثر مشکلات خشک‌کن هم به راحتی برطرف می‌شود. اگر متوجه شدید لباس‌ها، حوله‌ها و ملحفه‌های شما در پایان چرخه خشک نمی‌شوند، احتمالاً المنت گرمایشی معیوب است. خوشبختانه، این المنت‌ها به‌راحتی قابل تعویض هستند. برای رفع مشکل، ابتدا خشک‌کن را از برق بکشید. سپس پانل پشتی آن را بردارید. اتصالات المنت را جدا کرده و آن را جایگزین کنید.

جهت بهبود عملکرد خشک‌کن و افزایش طول عمر آن، همیشه پرزهای لباس را از روی المنت خشک‌کن پاک کنید. اما اگر مشکل از المنت نیست و خشک‌کن در هنگام کار دود ساطع می‌کند، عمر لوازم برقی خانگی شما پایان یافته است. بنابراین ارزش هزینه کردن برای تعمیر را ندارد و باید آن را با یک دستگاه نو جایگزین کرد.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن در کنار هم در لاندری
اگر از المنت دستگاه خشک‌کن به خوبی مراقبت کنید، این دستگاه به این راحتی‌ها خراب نخواهد شد. عمر لوازم برقی خانگی مانند خشک‌کن، می‌تواند حتی به ۱۳ سال هم برسد.

برای افزایش عمر مفید لوازم خانگی از جمله لباسشویی و خشک‌کن، بهتر است نصب و تعمیر آنها را به افراد حرفه‌ای و استادکار بسپارید:

نصب و تعمیر لباسشویی

نصب و تعمیر لباسشویی

 • تعمیر انواع لباسشویی ایرانی و خارجی
 • سرویس ماشین لباسشویی دوقلو، سطلی و در از جلو
 • راه اندازی و نصب انواع ماشین لباسشویی
 • تعمیر انواع برندهای لباسشویی بوش، سامسونگ، ال جی، پاکشوما، ایندزیت، آبسال، اسنوا و...
دریافت این خدمت از استادکار

طول عمر مفید کولر گازی چقدر است؟

عمر لوازم برقی خانگی در دسته تهویه مطبوع، نسبتا طولانی است. اکثر آنها بین ۱۵ تا ۲۰ سال کار خواهند کرد. اگر کولر گازی برای تنظیم دمای خانه مشکل دارد، معمولاً می‌توانید آن را به راحتی رفع کنید.

اگر بخش تولید هوای مطبوع دستگاه مشکل پیدا کرده، می‌توانید خازن، موتور فن یا سنسور اندازه‌گیری دمای آن را تعویض کنید. همچنین سیم‌پیچ‌ها را تمیز کرده و فیلتر هوا را تعویض کنید. اگر کولر گازی روشن نمی‌شود، ممکن است فیوز آن قطع شده باشد، بنابراین لازم است فیوز برق را بررسی کنید. اگر هم با انجام همه موارد ذکر شده، کولر گازی هوا را خنک نمی‌کند، بهتر است دستگاه را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد راهنمای خرید کولر گازی

فردی در حال روشن کردن کولر گازی با ریموت کنترل در خانه
عمر مفید لوازم خانگی خنک‌کننده، در صورت رسیدگی مداوم و انجام سرویس‌های دوره‌ای، معمولا بالاست. پس اگر کولر گازی شما زیر ۱۵ سال سن دارد و ایرادی پیدا کرده است، به احتمال زیاد مشکل آن با یک تعمیر ساده رفع می‌شود.

آیا می‌دانید برای افزایش عمر مفید لوازم خانگی، باید نصب و تعمیرشان را به افراد حرفه‌ای بسپارید؟ پس برای خدمات کولرگازی، روی استادکار حساب کنید:

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

عمر مفید ماشین ظرفشویی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، عمر لوازم برقی خانگی شوینده، حدود ده سال است. مشکلات رایجی که در ماشین ظرفشویی ایجاد می‌شود، معمولاً به نشت آب و درست نپاشیدن آب در طول چرخه اجرا ختم می‌شود. رفع نشتی ماشین ظرفشویی بسیار آسان است. این مسئله با تعویض واشر درب و نصب درست آن روی دستگاه، حل خواهد شد.

رفع سایر ایرادات این دستگاه، اندکی پیچیده‌تر خواهد بود. اگر پاشیدن آب روی ظروف به درستی انجام نمی‌شود، ممکن است بازوهای آب‌پاش یا موتور پمپ دستگاه نیاز به تعویض داشته باشند. اگر هم درب ماشین ظرفشویی دیگر مثل قبل قفل نمی‌شود یا دستگاه ترک خورده، تعویض دستگاه مقرون‌به‌صرفه‌تر از تعمیر آن است.

افزایش عمر لوازم برقی خانگی، با این روش‌ها ممکن است: تمیز کردن ماشین ظرفشویی با چند روش خانگی و راحت

ظروف شسته شده در قفسه‌های ماشین ظرفشویی با درب باز
برخلاف برخی از وسایل، عمر لوازم برقی خانگی مانند ماشین ظرفشویی، با استفاده بیشتر، طولانی‌تر خواهد شد. چون در این‌صورت واشر‌ها، شلنگ‌ها و سایر قطعات داخلی، خشک نخواهند شد و نخواهند پوسید.

اگر نگران عمر مفید لوازم خانگی (مثلا ماشین ظرفشویی) خود هستید، برای سرویس دوره‌ای آن با همکاران ما در استادکار تماس بگیرید:

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

 • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
 • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
 • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
 • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار

عمر مفید اجاق گاز

اجاق گازها معمولاً حدود ۱۵ سال و گاهی هم بیشتر در کنار شما زندگی می‌کنند و خوشبختاند یکی از بی‌آزارترین لوازم خانگی هستند و در صورت خراب شدن، به راحتی تعمیر خواهند شد. عمر لوازم برقی خانگی از این دست، با رسیدگی و تمیز کردن چربی‌های غذا و گرد و خاک از روی قطعاتی مثل جرقه‌زن، بیشتر هم خواهد شد.

اجاق گازی که روشن نمی‌شود معمولاً با تمیز کردن کثیفی‌هایی که مانع احتراق آن شده، تعمیر می‌شود. در مورد اجاق‌های برقی هم برای رفع مشکل روشن نشدن، می‌توانید مفتول‌ها را جدا و سوکت‌هایشان را کمی جابجا کنید. اگر تعمیر، مشکل را حل نکرد و عمر اجاق برقی شما بیش از ۱۵ سال است، به احتمال زیاد باید با آن خداحافظی کنید.

در این زمینه بیشتر بدانید: راهنمای کامل تمیزکردن لوازم برقی خانگی

دو تابه تفلون روی اجاق گاز شیشه‌ای در کنار لوازم آشپزخانه
عمر لوازم برقی خانگی مشابه اجاق گاز، کمتر از ۱۵ سال نخواهد بود. اغلب اوقات زمانی که این وسایل خراب می‌شوند، حتی توسط افراد غیرحرفه‌ای قابل تعمیر خواهند بود.

عمر مفید اتو

عمر مفید اتو، معمولا بین شش الی هشت سال است، در واقع عمر مفید لوازم خانگی حرارتی هم به مراقبت و استفاده صحیح از آن بستگی دارد. برای اینکه عمر مفید اتو افزایش یابد، هرگز اجازه ندهید روی زمین بیفتد. عمده اشکالاتی که یک اتو ممکن است با آن مواجه شود، مربوط به ترموستات یا المنت حرارتی اتو خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم برای تعمیر اتو، ابتدا هزینه تعمیر آن را برآورد کنید. طبق قانون طلایی که در بالا هم گفتیم، اگر هزینه تعمیر دستگاه قدیمی، بیش از نصف قیمت دستگاه جدید باشد، از تعمیر آن صرف‌نظر کنید. چون در این‌صورت، عمر مفید اتو سپری شده و باید آن را با یک دستگاه نو جایگزین نمایید.

یک اتو بخار روی میز اتو در کنار سبد حصیری و ملحفه‌های تا شده
جهت افزایش عمر مفید اتو، از کشیدن اتو روی زیپ، قلاب یا سگک لباس بپرهیزید. همچنین اتو را روی نواحی دارای سنگ‌دوزی نکشید چون به کف اتو آسیب می‌رسد و عمر مفید اتو، کاهش می‌یابد.

عمر مفید بخاری گازی

عمر مفید بخاری گازی هم حدود ده سال است. با توجه به اینکه استفاده از دستگاه فرسوده، خطرات جانی به همراه خواهد داشت، کارشناسان ایمنی اکیدا توصیه می‌کنند هرگز دستگاه‌هایی که بیش از ده سال از عمرشان می‌گذرد را مجددا به کار نگیرید. اگر بخاری گازی شما روشن نمی‌شود، می‌توانید با خواندن یکی از مقاله‌های مفید استادکار، آن را تعمیر نمایید: با اطلاع از علت روشن نشدن بخاری گازی، خودتان دست به کار شوید.

اگر هم با اینکه عمر مفید بخاری گازی شما سپری نشده ولی حین کار خاموش می‌شود، خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد: چه عللی باعث خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی می شود؟

یادآوری می‌کنیم در زمان تعمیر بخاری گازی، جهت حفظ جان خود و خانواده‌تان، حتما شیر گاز را ببندید.

فردی در حال مجله خواندن در اتاق نشیمن مقابل بخاری گازی
برای افزایش عمر مفید بخاری گازی، از سرویس‌های سالانه این دستگاه غافل نشوید. بهتر است این کار در آغاز فصل سرما انجام شود تا دستگاه شما طی زمستان، با مشکلی مواجه نگردد.

چگونه می‌توان عمر لوازم برقی خانگی را بهبود بخشید؟

در این مقاله با عمر مفید اتو، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی آشنا شدید. ضمنا فهمیدید عمر مفید بخاری گازی و عمر مفید یخچال چقدر است. همان‌گونه که اشاره کردیم، عمر لوازم برقی خانگی محدود است. اما در صورت استفاده صحیح و نگهداری اصولی، عمر مفید لوازم خانگی چند سالی بیشتر خواهد شد.

برای این‌که از دستگاه خود استفاده بهینه نمایید، حتما قبل از استفاده، دفترچه راهنمای آن را به طور کامل مطالعه نمایید. چراکه با رعایت نکات گفته شده توسط شرکت سازنده، عمر لوازم برقی خانگی افزایش می‌یابد.

برای اطلاع از خدمات متنوع استادکار و بهره‌گیری از تجربه همکاران ما، اپلیکیشن استادکار را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: HGTV

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − چهار =