با روش های نصب قرنیز آشنا شوید

با روش های نصب قرنیز آشنا شوید

نصب قرنیز به منظور محافظت از دیوار در برابر ضربه و رطوبت و … در فضای بین دیوار و کفپوش صورت می‌گیرد و امروزه به یکی از جنبه‌های زیبایی ساختمان نیز تبدیل شده است. قرنیزها در ضخامت و اندازه‌ و جنس‌های مختلفی چون پلاستیکی، پی وی سی و چوبی و سنگی و … تولید می‌شوند. قرنیزهای سنگی مانع از خیس شدن دیوار در هنگام شستشوی کف می‌شوند و اگر منزل شما چنین قرنیزی ندارد، نیاز است به آموزش نصب قرنیز سنگی با چسب توجه بیشتری کنید. همچنین برای پارکت نیز مطالعه روش اجرای قرنیز چوبی پیشنهاد می‌شود. در این مقاله از استادکار علاوه بر آموزش‌های بالا با نصب قرنیز پلاستیکی و نحوه نصب قرنیز آب بندی کابینت نیز آشنا خواهید شد.

قرنیزها در ضخامت و اندازه‌ و جنس‌های مختلفی چون پلاستیکی، پی وی سی، چوبی، سنگی و ... تولید می‌شوند.
قرنیزها در ضخامت و اندازه‌ و جنس‌های مختلفی چون پلاستیکی، پی وی سی، چوبی، سنگی و … تولید می‌شوند.

روش‌های نصب قرنیز

پیش از نصب قرنیز لازم است که سطح دیوار و کف را از وجود هرگونه آلودگی و گرد و خاک پاک کرده و کاملا آن را خشک کنید. یادتان باشد که نصب را از یک طرف شروع کنید و از نامنظم کاری بپرهیزید. در ادامه به روش‌های نصب قرنیز جنس‌های مختلف چون پلاستیکی، پی وی سی، سنگی و … خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

 نصب قرنیز پلاستیکی

 • برای نصب قرنیز پلاستیکی ابتدا اندازه قرنیز را با خط کش اندازه گرفته و سپس با کمک تراز و یک مداد، اندازه آن را در سراسر دیوار خود بکشید.
 • پایین دیوار تا سطح خط کشی شده را چسب یا سریش بزنید.
 • قرنیز پلاستیکی را نیز از فضای پشت چسب مالی کرده و آرام آرام روی سطح بچسبانید.
 • کاردکی نرم را روی سطح بکشید تا هرگونه حباب از آن خارج شود.
 • برای گوشه‌های دیوار یا بیرون رفتگی‌ها از یک سشوار کمک بگیرید تا سطح قرنیز پلاستیکی را نرم کرده و بتوانید آن را با شکل دادن داخل گوشه‌ها یا روی بیرون رفتگی‌ها بکشید و کار را تا پایان ادامه دهید.

بیشتر بدانید ۱۵ ایده برای استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون

نصب قرنیز پلاستیکی را با کمک ابزاری به نام تراز و یک مداد آغاز کنید.
نصب قرنیز پلاستیکی را با کمک ابزاری به نام تراز و یک مداد آغاز کنید.

روش اجرای قرنیز چوبی

یکی دیگر از کاربرد های قرنیز چوبی پر کردن فضای خالی پارکت و لمینت با دیوار است. به دلیل اینکه پارکت و لمینت انبساط و انقباض دارند، طراحان این فضا را خالی می گذارند و قرنیز این فضا را پر می کند. معمولا برای پارکت‌ها استفاده از سنگ مرسوم نیست و به جای آن روش اجرای قرنیز چوبی و پی وی سی به کار می‌رود. اصولا بهتر است رنگ قرنیز یک تناژ سیر یا روشن‌تر از کفپوش انتخاب شود تا به جهت تضاد رنگی حاشیه کار زیباتر به‌ چشم آید. برای نصب قرنیز در چنین پارکت‌هایی می‌توانید از روش نصب قرنیز پی وی سی با چسب استفاده کنید. برای این کار ابتدا لازم است که قرنیز را برش دهید.

روش برش قرنیز پی وی سی

برای برش قرنیز در اتاق‌های دارای زاویه ۹۰ درجه از روش برش متداول استفاده می‌شود. اما در اتاق‌هایی که گوشه‌های آن ۹۰ درجه نیست از روش فارسی‌بُر کردن باید استفاده کرد که نیاز به ابزاری به نام گونیای واشو دارد. این گونیای چوبی شامل دو قطعه است که می‌تواند حول یک سر گونیا کاملا باز یا بسته شود. به این ترتیب زاویه دو قطعه چوب می‌تواند از صفر تا ۱۸۰ درجه متفاوت گردد. برای دور ستون‌ها نیز قطعات کوچک از قرنیز و فارسی‌بر کردن لبه‌های آنها و با اتصال به هم می‌توان حالت منحنی یا گرد را به دست آورد. اگر در انجام این کار مهارت ندارید، بهتر است آن را به یک استادکار بسپارید تا هزینه چوب و پی وی سی روی دستتان نماند!

برای برش قرنیز پی وی سی در گوشه‌ها از روش فارسی‌بر کردن استفاده کنید.
برای برش قرنیز پی وی سی در گوشه‌ها از روش فارسی‌بر کردن استفاده کنید.

روش نصب قرنیز پی وی سی با چسب

پس از اینکه زاویه درست فارسی را تنظیم کردید و قرنیز را برش زدید، نوبت به نصب قرنیز می‌رسد. قرنیز چوبی یا پی وی سی را با کمک چسب به راحتی به دیوار بچسبانید و برای محکم چسبیدن قرنیز، لبه بالا و پایین قرنیز را چسب دیواری بزنید. با کمک کاردی چسب را مماس با لبه بالا و پایین قرنیز بکشید. در نهایت آن را با دستگاه میخ کوب روی دیوار محکم کنید تا حتی در صورت شل شدن چسب‌ها در اثر رطوبت از دیوار کنده نشود.

آموزش نصب قرنیز سنگی با چسب

معمولا روش نصب قرنیز سنگی با موارد بالا متفاوت است و نیاز به سیمان به جای چسب دارد. اما اگر اصرار به نصب قرنیز سنگی با چسب دارید می‌توانید از چسب‌های محکمی چون چسب آکواریوم استفاده کنید. اما روش اصولی و متداول نصب قرنیز سنگی به شیوه زیر است.

 • برای نصب قرنیز سنگی، ابتدا قرنیز را جلوی دیوار سر جای خود قرار دهید، به گونه ای که زیاد جلو یا عقب نباشد و با دیوار فاصله نداشته باشد.
 • پشت قرنیز را ملات سیمان یا ماسه بریزید.
 • پس از اینکه سیمان گرفت، اکنون کف را کار کنید. مزایای این کار این است که کف دو سانت یا حتی بیشتر جای تنظیم دارد، یعنی می‌تواند بالا برود.
پشت قرنیز سنگی را ملات سیمان بزنید و آن را به دیوار بچسبانید.
پشت قرنیز سنگی را ملات سیمان بزنید و آن را به دیوار بچسبانید.

نصب قرنیز آب بندی کابینت

قرنیز آب بندی کابینت برای آب بندی انتهای صفحه کابینت بین کف و کاشی دیوار نصب می‌شود. نصب این قرنیز ساده و به روش زیر است.

نحوه چسباندن قرنیز کابینت

 • ابتدا قرنیز را با اَره به اندازه متناسب با کابینت برش دهید.
 • شاسی زیر آن را جدا کرده و با چسب آکواریوم آن را در سراسر محل بچسبانید.
 • در قسمت‌های دارای زاویه از روش فارسی‌بر کردن که در بالا توضیح داده شد استفاده کنید.
 • این کار را نه تنها برای کابینت سینک، بلکه برای دیگر کابینت‌هایی که به کاشی متصل هستند نیز انجام دهید تا در صورت ریزش آب روی صفحه کابینت، رطوبت به پشت کابینت‌های شما نرود.
قرنیزهای آب بندی برای جلوگیری از ورود رطوبت از صفحه کابینت به پشت آن استفاده می‌شوند.
قرنیزهای آب بندی برای جلوگیری از ورود رطوبت از صفحه کابینت به پشت آن استفاده می‌شوند.

جمع بندی

در این مقاله با انواع روش نصب قرنیز در تمام متریال‌های ممکن آشنا شدید. لازم است با توجه به جنس کفپوش نسبت به انتخاب قرنیز همت ورزیده و روش‌ انجام آن را با توجه به توضیحات بالا به درستی و مرحله به مرحله انجام دهید یا از یک استادکار کمک بخواهید.

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار

هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.