ممکن است شما هم با این موضوع برخورد کرده باشید که یخچال شما به صورت یک‌سره کار کند و یا اصلاً به دلیل عدم آگاهی از این موضوع که مدت زمان اتومات یخچال چقدر است دائم نگران صدای یخچال و یا فشار به موتور آن شده‌اید. معمولاً برای پیدا کردن دلیل یکسره کار کردن یخچال چند دلیل مشخص وجود دارد و زمانی که شما بدانید که یخچال چند دقیقه یک‌بار باید اتومات کند و یا علت اتوماتیک نکردن فریزر شما چیست، مسلماً راحت‌تر و سریع‌تر نیز می‌توانید از بروز مشکلاتی جدی‌تر جلوگیری کنید و اقدام به تعمیر آن نمایید. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا با هم به بررسی علت اتومات نکردن فریزر بپردازیم و یاد بگیریم که علت داغ شدن موتور یخچال چیست و چرا چنین اتفاقی روی می‌دهد؛ با ما همراه باشید.

یخچال چطور اتومات می‌کند

عملکرد اتومات کردن یخچال به وسیله دستگاهی به نام ترموستات انجام می‌شود. دستگاهی برای تنظیم و ثابت نگاه داشتن دمای یخچال که کار خود را کاملاً به صورت مکانیکی و خودکار انجام می‌دهد و به کمپرسور دستور می‌دهد تا در صورت لزوم قطع یا وصل شود.

برای مثال تصور کنید که شما با تنظیم ترموستات آن را روی دمای ۵ درجه قرار داده‌اید. در چنین شرایطی یخچال شما تا رسیدن به این دما کار می‌کند و به کمپرسور دستور می‌دهد تا دما را به ۵ درجه برساند. بعد از رسیدن به این دما، ترموستات عملکرد کمپرسور را قطع نموده و دما را در این درجه ثابت نگاه می‌دارد. زمانی که یخچال شما به هر دلیل قادر به انجام این کار نباشد و نتواند با تنظیم دمای مشخص به موقع خاموش و روشن شود، به اصطلاح گفته می‌شود که اتومات نمی‌کند و مهم‌ترین دلیل یکسره کار کردن یخچال هم می‌تواند ایجاد اختلال در کار ترموستات باشد.

در واقع زمانی که شما بدانید یخچال هر چند دقیقه باید اتوماتیک کند می‌توانید راحت‌تر نیز علت خاموش نشدن موتور فریزر را شناسایی کنید و اقدام به تعمیر آن قسمت نمایید.

بیشتر بدانید روش تمیز کردن آبسردکن

اتومات کردن یخچال به وسیله ترموستان انجام می‌شود و موجب بروز صدا از یخچال می‌گردد.
اتومات کردن یخچال به وسیله ترموستان انجام می‌شود و موجب بروز صدا از یخچال می‌گردد.

گاهی علت اتوماتیک نکردن فریزر و یخچال به دلیل استفاده نادرست یا شرایط نامناسب قرار گرفتن یخچال است:

 1. محل قرار گیری یخچال شما در معرض نور مستقیم آفتاب است.
 2. دمای محیطی که یخچال در آن قرار گرفته بیش از حد گرم است
 3. خوراکی و یا غذای گرمی را به تازگی داخل یخچال گذاشته‌اید.
 4. درب یخچال را بیش از حد باز و بسته کرده‌اید.

مهم‌ترین دلایل یکسره کار کردن یخچال و فریزر

علت اتوماتیک نکردن فریزر در یک لحظه معمولاً به ۴ عامل مختلف بستگی دارد:

 1. محل قرار گیری یخچال شما در معرض نور مستقیم آفتاب است.
 2. دمای محیطی که یخچال در آن قرار گرفته بیش از حد گرم است
 3. خوراکی و یا غذای گرمی را به تازگی داخل یخچال گذاشته‌اید.
 4. درب یخچال را بیش از حد باز و بسته کرده‌اید.

به طور کلی و در شرایط عادی یخچال شما در حدود ۳۵ تا ۸۵ درصد اوقات در دمای نرمال در حال کار کردن است و هر چقدر دمای محیط بیشتر باشد، این مدت زمان بیشتر خواهد شد؛ اما اگر یخچال شما مدت زمانی است که درست اتومات نمی‌کند دلیل یکسره کار کردن یخچال می‌تواند موضوع مهم‌تری باشد که باید حتماً بررسی شود. در ادامه با مهم‌ترین دلایل اتومات نکردن یخچال آشنا می‌شوید:

قرار دادن غذای گرم در یخچال موجب کار کردن بیشتر موتور می‌شود.
قرار دادن غذای گرم در یخچال موجب کار کردن بیشتر موتور می‌شود.

نشتی گاز و کم بودن سرما

علت خاموش نشدن موتور فریزر یا یخچال شما گاهی به خاطر کم بودن میزان سرما و نشتی اتفاق می‌افتد. این موضوع خود را به شکل‌های متفاوتی نشان می‌دهد. در یخچال‌های مدل قدیمی زمانی که یخچال برفک می‌زد خود را نشان می‌داد و این اتفاق بیشتر در فریزر و با چکه کردن آب و خیس شدن داخل یخچال می‌افتاد. در مورد یخچال‌های مدل جدید و بدون برفک نیز با پیشرفت تکنولوژی این موضوع حل شده و معمولاً چنین اتفاقی در آن‌ها نمی‌افتد.

برای حل این موضوع باید آن را از برق بکشید. اجازه دهید که برفک‌ها آب شوند و سپس دوباره به برق وصل نموده و در صورت مشاهده کم بودن سرمای یخچال می‌توانید تقریباً مطمئن شوید که مشکلی در مورد نشتی و عدم تأمین سرمای مناسب یخچال وجود دارد.

بیشتر بدانید عیب یابی پنکه و بررسی ایرادات انواع پنکه

در یخچال‌های مدل قدیمی زمانی که یخچال برفک می‌زند نشان ‌دهنده نشتی گاز یا کم بودن سرما در یخچال است.
در یخچال‌های مدل قدیمی زمانی که یخچال برفک می‌زند نشان ‌دهنده نشتی گاز یا کم بودن سرما در یخچال است.

خرابی ترموستات

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، مهم‌ترین دلیل یکسره کار کردن یخچال می‌تواند بروز مشکلی در ترموستات یخچال باشد. یکی از مهم‌ترین علائمی که نشان می‌دهد احتمالاً ترموستات یخچال شما دچار مشکل شده است، یخ زدن مواد غذایی در داخل یخچال است. از آنجایی که ترموستات وظیفه کنترل دمای یخچال را بر عهده دارد و باید دما را طبق تنظیماتی که انجام می‌دهید، ثابت نگاه دارد، در زمان بروز اختلال یخچال به صورت یکسره کار می‌کند و این موضوع علت داغ شدن موتور یخچال را نیز فراهم کرده و می‌تواند به دیگر بخش‌های یخچال نیز آسیب وارد کند.

زمانی که مطمئن شدید دلیل یکسره کار کردن یخچال شما به ترموستات ارتباط دارد، باید ورودی و خروجی ترموستات را جدا نموده و سپس بعد از اینکه رابط اهم متر به آن متصل کردید، آن را به چپ و راست بچرخانید و در صورتی که مشاهده کردید با وصل شدن کلید، عقربه آن به سمت صفر و با قطع آن کلید عقربه به سمت بی‌نهایت می‌رود، پس ترموستات شما سالم است و در غیر این صورت باید آن را تعمیر یا تعویض نمایید.

دلیل یکسره کار کردن یخچال خرابی ترموستات
مهم‌ترین دلیل یکسره کار کردن یخچال می‌تواند بروز مشکلی در ترموستات یخچال باشد که موجب یخ زدن خوراکی‌ها در یخچال می‌شود.

ضعیف شدن موتور

زمانی که موتور یخچال شما در هنگام کار کردن صدایی بیشتر از حالت عادی ایجاد کند و نتواند به خوبی اتومات کند، یعنی اختلالی در موتور به وجود آمده است و موتور آن ضعیف شده است. در این مواقع علت داغ شدن موتور یخچال نیز همین موضوع است و اگر با چنین مشکلی روبرو شدید، بهتر است هر چه سریع‌تر از یک تکنسین ماهر برای بررسی بیشتر کمک بگیرید.

زمانی که موتور یخچال شما در هنگام کار کردن صدایی بیشتر از حالت عادی ایجاد کند و نتواند به خوبی اتومات کند، یعنی اختلالی در آن به وجود آمده است.
زمانی که موتور یخچال شما در هنگام کار کردن صدایی بیشتر از حالت عادی ایجاد کند و نتواند به خوبی اتومات کند، یعنی اختلالی در آن به وجود آمده است.

کثیف شدن لوله‌های کندانسور

گردش هوا برای خنک شدن یخچال از طریق لوله‌های کندانسور انجام می‌شود. زمانی که در داخل این لوله‌ها رسوبات، گرد و خاک و آلودگی تجمع کند، گاز درون لوله نمی‌تواند به درستی در سراسر یخچال پخش شود و به همین دلیل یخچال درست سرد نمی‌کند. اگر کمی زمان بگذارید و ببینید که یخچال هر چند دقیقه اتومات می‌کند متوجه می‌شوید که زمان کار یخچال زیاد بوده و درست اتومات نمی‌کند. در این مواقع دلیل یکسره کار کردن یخچال شما نیز به همین لوله‌های کندانسور مربوط است و باید از فردی متخصص برای بررسی این موضوع کمک بگیرید.

دلیل یکسره کار کردن یخچال کثیف شدن لوله‌های کندانسور
گردش هوا برای خنک شدن یخچال از طریق لوله‌های کندانسور انجام می‌شود.

اختلال در تایمر یخ‌زدایی

این قطعه در یخچال که هم به صورت الکترونیکی و هم مکانیکی است، مانع یخ زدگی و ایجاد برفک در یخچال می‌شود. زمانی که عملکرد آن دچار اختلال شود، گردش هوا در یخچال درست انجام نمی‌شود و به همین دلیل نمی‌تواند اتومات کند و یکسره کار می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله با مهم‌ترین دلایل یکسره کار کردن یخچال آشنا شدید و متوجه شدید که زمانی که یخچال نتواند به درستی اتومات کند، به موتور آن فشار وارد شده و مجبور است مدت زمان بیشتری کار کند؛ بنابراین اگر متوجه بروز یکی از مشکلات فوق در یخچال خود شدید و تشخیص دادید که یخچال شما درست اتومات نمی‌کند بهتر است هر چه سریع‌تر با متخصصین استادکار در این زمینه تماس بگیرید و اقدام به تعمیر یخچال خود نمایید.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.