علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی چیست؟

15

ترموکوپل بخاری گازی یکی از قطعات مهم و کاربردی در سیستم بخاری است که در صورت خرابی، می‌تواند عملکرد کلی را مختل نماید. از این جهت لازم است نسبت به سالم بودن ترموکوپل حساس باشید و به موقع نسبت به تست و در صورت خرابی، نسبت به تعویض آن اقدام کنید. بنابراین خوب است با ایرادات و نحوه تعویض ترموکوپل بخاری گازی هم آشنا شده تا در مواقع لزوم، برای رفع مشکل دست به کار شوید.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی، تست ترموکوپل بخاری گازی و نحوه رفع مشکل ترموکوپل بخاری آشنا نماییم. در ضمن قیمت ترموکوپل بخاری گازی و هزینه تعویض ترموکوپل بخاری گازی را هم بررسی خواهیم نمود. پس با این مقاله از استادکار همراه باشید .

ترموکوپل بخاری گازی چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

ترموکوپل ابزاری امنیتی در تجهیزات گازی است. نقش ترموکوپل در بخاری، حیاتی تلقی می‌شود. چون می‌تواند تا حد زیادی خطرات ناشی از احتراق و انفجار را خنثی کند. هنگامی‌که شعله سیستم گازی به دلایل مختلفی مثل ریخته شدن آب وزش باد، یا نبود اکسیژن کافی، خاموش می‌شود، گازرسانی همچنان ادامه دارد. درصورتی‌که ترموکوپل وجود نداشته باشد، گاز نشت خواهد کرد و باعث ایجاد حوادثی همچون انفجار و آتش‌سوزی خواهد شد.

پس از خاموش شدن شعله، حس‌گر موجود در ترموکوپل سرد می‌شود و با قطع کردن گاز، از نشت آن ممانعت می‌نماید. به این صورت از انفجار جلوگیری خواهد شد.

یک ترموکوپل بخاری گازی و سلکتور مشکی
گاهی کثیفی ناشی از گرفتن دوده هم علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی است. پس در این مواقع لازم است ترکوکوپل را تمیز کرد.

چنانچه شما برای گرمایش از سیستم رادیاتور بهره می‌گیرید، می‌توانید برای سرویس شوفاژ یا تعمیرات دوره‌ای آن، از همکاران کاربلد و مجرب ما در استادکار کمک بخواهید:

تعمیر و سرویس رادیاتور شوفاژ

تعمیر و سرویس رادیاتور شوفاژ

 • سرویس رادیاتور شوفاژ
 • سرویس رادیاتور پکیج
 • هواگیری رادیاتور
 • اضافه کردن پره به رادیاتور
دریافت این خدمت از استادکار

عملکرد ترموکوپل در سیستم‌های گازی به چه شکل است؟

در ساختار ترموکوپل دو سیم فلزی دیده می‌شود که این فلزها از یک طرف به هم متصل هستند. زمانی‌که شعله بخاری را روشن می‌کنید، گرما به محل اتصال این دو فلز منتقل شده و مطابق قوانین فیزیک، در دو سر این فلز جریان الکتریسیته تولید خواهد شد. ترموکوپل از یک طرف به پیلوت و از طرف دیگر به بویین متصل است.

جهت روشن ماندن شعله، باید مسیر گاز باز شود. برای باز کردن مسیر گاز، واشر لاستیکی بویین باید به سمت پایین قرار گیرد. این امر تنها با اتصال جریان الکتریسیته امکان‌پذیر است. قطع شدن جریان گاز، منجر به خاموش شدن شعله می‌شود. با از بین رفتن گرما و قطع جریان الکتریسیته، ترموکوپل بخاری سرد و بخاری گازی خاموش می‌گردد.

بیشتر بخوانید: با اطلاع از علت روشن نشدن بخاری گازی، خودتان دست به کار شوید

انتهای ترموکوپل متصل به پیلوت یا شمعک بخاری گازی روشن
موقع روشن کردن بخاری، شمعک را باید حدود 20 ثانیه نگه داریم تا ترموکوپل بخاری گازی گرم شود و گازرسانی انجام شود.

برای تعمیرات موتورخانه و نگهداری آن، کار را باید به افراد کاردان سپرد. پس با خیال راحت، برای دریافت این خدمت، سفارش خود را در استادکار ثبت نمایید:

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

 • سرویس دوره‌ای موتورخانه مرکزی و موتورخانه هوشمند
 • سرویس و تعمیر موتورخانه استخر خانگی و عمومی
 • تعمیر و تعویض قطعات موتورخانه
 • سرویس اتصالات و شیرآلات موتورخانه
دریافت این خدمت از استادکار

تست ترموکوپل بخاری گازی به چه صورت انجام می‌شود؟

جهت تست ترموکوپل بخاری گازی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا پایانه ترموکوپل را با کمک دو عدد کابل رابط، به یک بلندگو اتصال دهید.
 • بعد از آن لازم است دو سوی دیگر سیم‌ها را به مدت ۲۵ تا ۳۵ ثانیه گرم کنید.
 • در صورتی‌که بلندگو صدایی شبیه به تق‌تق را به شکل ضعیف پخش کند، یعنی نتیجه تست ترموکوپل بخاری گازی نشان می‌دهد که این قطعه سالم است.
 • این صدای ترموکوپل، نشانه این است که در سیستم گرمایشی و ترموکوپل جریان الکتریکی وجود دارد.

برای تست ترموکوپل بخاری گازی، خواندن این مقاله هم مفید است: نحوه تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین

یک ترموکوپل بخاری گازی
تست ترموکوپل بخاری گازی راحت است. پس خودتان هم می‌توانید در عرض چند دقیقه، سالم بودن یا خرابی این قطعه را تشخیص دهید. اگر این قطعه خراب بود، لازم است آن را تعویض کنید.

اگر ترموکوپل پکیج شما با مشکلی مواجه شده و علت آن را نمی‌دانید، نگران نشوید. همکاران ما در استادکار، مشکل شما را به راحتی حل خواهند کرد:

خدمات تعمیر و سرویس پکیج در تهران

تعمیر و سرویس پکیج

 • تعمیر پکیج دیواری و زمینی
 • نصب و راه اندازی پکیج
 • سرویس کامل پکیج
 • لوله کشی و تعویض قطعات پکیج
دریافت این خدمت از استادکار

تعمیر و رفع مشکل ترموکوپل بخاری گازی

هنگامی‌که بخاری را روشن می‌کنید، فشردن دکمه فرمان سبب شعله کشیدن شمعک و ایجاد جریان گاز خواهد شد. اما ممکن است گاهی هنگام روشن کردن بخاری دچار مشکل شوید. در این‌صورت باید مشکل را پیدا کنید. اگر ایراد از ترموکوپل است، رفع مشکل ترموکوپل بخاری را در اولویت قرار دهید.

یکی از مشکلات متداول این است که وقتی کلید فرمان بخاری گازی را به مدت معین می‌فشارید، شعله شمعک روشن می‌شود. اما به محض اینکه کلید فرمان را رها می‌کنید، گازرسانی مختل شده و شمعک خاموش می‌گردد‌. دراین‌صورت مشکل از ترموکوپل بخاری است.

این مقاله هم نکات مفیدی را آموزش می‌دهد: راهنمای تعویض ترموکوپل شومینه گازی

اتصالات و قطعات ترموکوپل بخاری گازی روی یک صفحه شطرنجی
اگر با رها کردن فندک، بلافاصله شمعک خاموش می‌شود، ترموکوپل ایراد دارد. پس علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی، باید بررسی و رفع مشکل ترموکوپل بخاری باید در اسرع وقت انجام شود.

چنانچه تاکنون موفق به بهره گرفتن از خدمات متنوع استادکار نشده‌اید، اپلیکیشن ما را روی تبلت، تلفن همراه یا رایانه خود نصب کنید تا تفاوت را احساس کنید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

دلایل آسیب‌دیدگی ترموکوپل بخاری گازی

ترموکوپل بخاری گازی ممکن است در اثر عواملی مثل وارد آمدن ضربه در اثر جابه‌جایی، شکستگی، عدم قرارگیری درست بخاری روی زمین یا قطع شدن‌های پی‌درپی جریان گاز، دچار آسیب شود و کارایی خود را از دست بدهد. وقتی ترموکوپل بخاری را به شکل دقیق بررسی کرده و از وجود ایراد در آن اطمینان حاصل کردید، باید جهت رفع مشکل ترموکوپل بخاری، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

بیشتر بدانید: علت زرد سوختن شعله بخاری گازی چیست؟

مراحل تعویض ترموکوپل بخاری گازی

 • برای تعویض ترموکوپل بخاری، ابتدا شیر ورودی گاز به بخاری را محکم ببندید و اطمینان حاصل کنید که گاز به بخاری وارد نمی‌شود.
 • پس از آن پیچ‌های ترموکوپل را باز کرده و آنها را در جایی قرار دهید.
 • سپس ترموکوپل قدیمی را خارج کرده و ترموکوپل جدید را با دقت در آن محل قرار دهید. هر یک از پیچ‌ها را در جای خود گذاشته و نیم دور بپیچانید.
 • بعد از آن پیچ‌ها را محکم کنید و تست ترموکوپل بخاری گازی را که در بالا گفتیم، انجام دهید.
 • پس از آن‌که از عملکرد صحیح ترموکوپل اطمینان یافتید، می‌توانید شیر گاز ورودی بخاری را باز نمایید و بخاری را روشن کنید.
دست یک تعمیرکار در حال تعویض ترموکوپل بخاری گازی
اگر اولین بار است ترموکوپل بخاری را تعویض می‌نمایید، حتما قبل از شروع به کار، فیلم تعویض ترموکوپل بخاری گازی را به دقت ببینید تا به مراحل کار، تسلط پیدا کنید.

هزینه تعویض ترموکوپل بخاری گازی

برای اینکه هزینه تعویض ترموکوپل بخاری گازی را محاسبه کنید، باید ابتدا بدانید که دو مبلغ در دل این هزینه، نهفته است: یکی قیمت ترموکوپل بخاری گازی و دیگری اجرت تعویض. اما اگر خودتان نسبت به رفع مشکل ترموکوپل بخاری اقدام نمایید، هزینه اجرت را پرداخت نخواهید کرد. دستمزد متخصصان برای تعویض ترموکوپل به طور متوسط، ۱۲۰ هزار تومان است.

قیمت ترموکوپل و بوبین بخاری گازی، بسته به مدل، کیفیت و جنس آن متفاوت خواهد بود. ولی میانگین قیمت ترموکوپل بخاری گازی، ۳۰۰ هزار تومان است. برای اینکه بتوانید انواع ترموکوپل و قیمت‌های آنها را با هم مقایسه کنید، می‌توانید عبارت: ” قیمت ترموکوپل بخاری گازی دیجی کالا” را جستجو نمایید تا قیمت ترموکوپل بخاری گازی در انواع مختلف، به شما نمایش داده شود. سپس کیفیت انواع ترموکوپل و قیمت‌ها را مقایسه نمایید و خرید خود را انجام دهید.

این مقاله هم جالب است: علت بوی بد بخاری گازی چیست و راه حل آن کدام است؟

رفع مشکل ترموکوپل بخاری را خودمان به عهده بگیریم یا به کارشناسان بسپاریم؟

حال که علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی را متوجه شدید، روش رفع مشکل ترموکوپل بخاری را یاد گرفتید و قیمت ترموکوپل و بوبین بخاری گازی را هم فهمیدید، شاید بخواهید برای تعمیر آن دست به کار شوید. پس، از این به بعد دیگر هزینه تعویض ترموکوپل بخاری گازی را نخواهید پرداخت. چون خودتان اقدام به تست ترموکوپل بخاری گازی و رفع مشکل ترموکوپل بخاری می‌کنید.

باید بدانید تعمیر قطعات بخاری گازی، نیاز به مهارت و دقت زیادی دارد تا ایمن انجام شود. بنابراین توصیه می‌کنیم برای تسلط بیشتر به مراحل کار، فیلم تعویض ترموکوپل بخاری گازی را هم ببینید.

ولی اگر پس از دیدن فیلم، احساس کردید ممکن است طی انجام مراحل، مشکلی رخ دهد، بهتر است از کارشناسان متخصص درخواست نمایید تا این کار را برای شما انجام دهند. هرچند این کار کمی هزینه دارد، اما در عوض سلامت شما و خانواده‌تان حفظ خواهد شد.

15 نظرات
 1. شکری می گوید

  سلام خیلی ممنونم از راهنمایی خواستم بدونم شعله شمعک باید مستقیم به سمت ترموکوپل باشد؟؟

 2. سعید می گوید

  سلام اطلاعات این در این زمینه بسیار کم و گویا گزیده هایی از چند مقاله است و نتوانسته مطلب را شرح دهد لطفا اگه واقعا قصد آموزش دارین از افراد متخصص استفاده کنید

 3. آرمین می گوید

  اطلاعات خیلی عمومی بودی که در این حد همه خودشون میدونن. حتی یک سرویس ساده ترموکوپل هم آموزش داده نشده.
  اینگونه مطالب صرفا جهت جذب کاربر ولی بدون محتوای مفید است.

 4. علی می گوید

  سلام…. خیلی خوب مرسی. واقعا بدردم خورد ممنون

 5. محسن می گوید

  سلام چه جوری تعمیر میشه؟

 6. A hmaddelavarlelevhjeshri می گوید

  بهترین – روش اموزش ، روش اموزش تصویری همراه با پی نوشت های ان است !
  که – می تواند به پی جو ، و یاری خواه ، جهت رفع مشکل فنی خود کمک کند
  بهر جهت – با تشکر از مطالب مطروحه از طرف شما ، خواهشمندم ، عنایت نموده به نکته مورد اشاره ، توجه فرمایید
  چرا که – با صرف مطالب تئوریک ، بدون ، کارکردهای عملی و تصویری ان ، برای اموزش ، دانستن و یادگیری مطالب مطروحه ، ثقیل و عمل بدان ناممکن خواهد بود
  با – سپاس فراوان

 7. سید حسین می گوید

  از هیچی بهتر بود

 8. داربوش می گوید

  بخاری گازی ایران شرق اشغال به تمام معنا هنوز 6 ماه استفاده نکرده ترموکوبلش خراب شده اصلا انتخاب خوبی برای خرید نیست

 9. وکیلی می گوید

  سلام من پارسال اسفند بخاری گازی ایران شرق خریدم.۱ ماه استفاده کردم.الان که دوباره بخاری رو روشن کردم ترموکوبلش خراب شده.چه بخاریه آشغالیه

 10. مهدی می گوید

  چرا هر چی بخاری را روشن میکنیم خاموش میشه دوباره بعد از یک دقیقه

 11. منطقی می گوید

  سلام وتشکرمیکنم،اما واسه اموزش دقیق میبایست بصورت تصویری بوبین وپیلوت وترموکوپل ونحوه اتصال به بخاری وبازوبسته کردنش ونحوه امتحان کردن بابلندگو و…رونشون میدادین تابشه بهترشناخت ومتوجه اموزش شدوضمناًقبل تعویض واسه جرمگیری وتمیزیش نمیشه کاری کردچون حتماًدرانتقال گرمادرصورت داشتن جرم بی تاثیرنخواهدبود.ممنون اززحماتتون

 12. مهراد می گوید

  خیلی مطلبه خوبی بود شما ممنون

 13. مهدی می گوید

  سلام خانم نقیبی،کسی که ابن مطالب رو قبول داره و اعلام رضایت میکنه یعنی از الفبای بخاری و ترموکوپل هیچی نمیدونسته و نام این متون جمع اوری شده باید به اموزش کاملا ابتدایی بخاری اشاره بشه،والا هیچ نکته فنی قابل استفاده برای اونهایی که اشنایی با این توضیحات دارند نداره

 14. مهدی برزگر فولادی می گوید

  ممنون استفاده بردیم از مطالب شما

 15. مهدی کمالی می گوید

  خیلی مطلب مفیدی ممنون از زحمات شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 3 =